Most Marii Skłodowskiej-Curie, nazywany również Mostem Północnym, był pierwszego dnia po otwarciu najszybszą przeprawą pomiędzy prawobrzeżną i lewobrzeżną częścią Warszawy - wynika z analizy danych drogowych AutoMapy. Zarówno w porannym, jak i wieczornym szczycie komunikacyjnym średnie prędkości rozwijane przez kierowców na tej przeprawie znacznie przekraczały 116 km/h. Jednocześnie, ten nowo oddany most wybrała najmniejsza liczba kierowców chcących przejechać z jednego brzegu Wisły, na drugą jej stronę.

Reklama

Niewiele wolniejszą przeprawą okazał się przejazd Mostem Siekierkowskim, na którym średnia prędkość pojazdów w porannym szczycie (6.00-10.00) wynosiła 77,7 km/h. Również kierowcy podróżujący Mostem Grota Roweckiego mogli sprawnie przejechać nad Wisłą ze średnią prędkością 71,6 km/h. Jednak w tym przypadku główne utrudnienia czekały na nich na dojeździe do mostu od strony Marek, gdzie trwa budowa tuneli dźwiękochłonnych na budowanej trasie S-8.

Dla porównania, w porannym szczycie komunikacyjnym, najwolniejszą przeprawą ze wschodu na zachód był Most Gdański, gdzie średnia prędkość w tych godzinach wyniosła 44,7 km/h. Równie obleganymi przeprawami prowadzącymi na lewy brzeg Wisły były Most Poniatowskiego, na którym pojazdy w poniedziałkowy poranek poruszały się z prędkością 44 km/h oraz Most Świętokrzyski ze średnią prędkością 45,3 km/h.

Również w popołudniowym szczycie, w kierunku zachód – wschód, nowy Most Północny był praktycznie pusty. Średnia prędkość w popołudniowym szczycie komunikacyjnym, w godzinach 16.00 – 20.00 wynosiła ponad 110 km/h. Podobnie, jak w porannych godzinach, równie sprawnie ruch Mostem Siekierkowskim, gdzie średnia prędkość wynosiła niemal 82 km/h.

Kierowcy wracający z centrum na prawy brzeg Wisły masowo wybierali za to Most Grota Roweckiego, na którym średnia prędkość w analogicznym czasie wyniosła 35 km/h spadając w godzinach 16-17 nawet do 27 km/h.

Dość płynnie odbywał się za to ruch na pozostałych warszawskich mostach. Średnia prędkość na Moście Świętokrzyskim wyniosła 41,1 km/h (spadając jednak pomiędzy godziną 18.00 a 19:00) do około 30 km/h), na Moście Łazienkowskim 45,2 km/h, na Moście Poniatowskiego 57,6 km/h i na Moście Gdańskim 66,7 km/h.