Wyniki ostatnich badań dotyczących ruchu drogowego przeprowadzonego przez TomTom, przedstawiają jedne z najbardziej zatłoczonych miast Europy. Bruksela pozostała wciąż na pierwszym miejscu. Drugie miejsce należy do Warszawy, która tym samym została najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce, ze wzrostem poziomu zakorkowania o 0.5 procent w porównaniu z zeszłym rokiem.

Reklama

Co więcej Warszawa zajęła drugie miejsce już kolejny raz z rzędu. Według wyników ankiety przeprowadzonej przez TomTom, kierowcy w Warszawie doświadczają opóźnień na 38 proc. warszawskich ulic. A to oznacza jedno - ogromne korki w mieście.

Kolejnym polskim miastem uwzględnionym w rankingu jest Wrocław, który w zeszłym roku zajął trzecie miejsce, ale w tym roku odnotowano spadek ilości zakorkowanych ulic o 2,6 proc., dzięki czemu zajął czwarte miejsce na 50. Co więcej Łódź i Poznań mogą być z siebie dumne, jako że w tym roku nie zostały zakwalifikowane do listy najbardziej zakorkowanych miast.

Inne

Dokąd uciec przed korkami?

Najmniej zakorkowanym miastem jest Kolonia w Niemczech, która zajęła 50 miejsce, gdzie jedynie 19 proc. dróg jest zakorkowanych. Niemniej Niemcy i tak mają aż sześciu reprezentantów w rankingu.Przeanalizowane dane wskazują, że najwygodniej jeździ się po Hiszpanii, Szwajcarii, Norwegii, Węgrzech, Irlandii i Czechach. Wszystkie wymienione kraje mają tylko jedno miasto, które zostało zakwalifikowane do rankingu 50 najbardziej zatłoczonych.

Największa pozytywna zmiana dokonała się w Irlandii. Chociaż Belfast zajmuje wciąż 12 miejsce w rankingu, to odnotowano jednak spadek o 2 punkty procentowe w natężeniu ruchu w porównaniu z zeszłym rokiem. A Dublin zmniejszył ruch na drogach aż o 9,7 proc., w porównaniu z rokiem 2010. Mimo że obecnie zakorkowanie ulic jest tam na poziomie 24,2 proc., to wciąż miasto to musi jeszcze wiele zrobić aby być tak efektywnym jak Kolonia.

Shutterstock

W jaki sposób powstał ranking?

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie informacji dotyczących prędkości z jaką samochody przemieszczają się po miejskich sieciach dróg. TomTom zebrał te dane anonimowo od tysięcy kierowców używających na co dzień urządzeń nawigacyjnych marki TomTom.

Miasta zostały sklasyfikowane według informacji jak szybko pojazdy są w stanie poruszać się po ich sieciach dróg. Natężenie ruchu w mieście zostało określone jako wysokie, w przypadku gdy prędkość pojazdów była o 70 proc, mniejsza od aktualnego, dozwolonego limitu. Oznacza to, że do godzinnej podróży należy dodać minimum 20 minut opóźnienia.

Zobacz pełną listę najbardziej zatłoczonych i zakorkowanych europejskich miast...Reklama
Inne

Pełna lista najbardziej zatłoczonych i zakorkowanych europejskich miast:
1. Bruksela
2. Warszawa
3. Londyn
4. Wrocław
5. Tuluza
6. Lyon
7. Edynburg
8. Marsylia
9. Paryż
10. Manchester
11. Bradford
12. Belfast
13. Oxford
14. Mediolan
15. Birmingham
16. Zurich
17. Oslo
18. Rzym
19. Aberdeen
20. Neapol
21. Amsterdam
22. Rotterdam
23. Barcelona
24. Dublin
25. Monachium


Shutterstock


26. Budapeszt
27. Graz
28. Genewa
29. Nottingham
30. Montpellier
31. Wiedeń
32. Hamburg
33. Southampton
34. Turyn
35. Utrecht
36. Praga
37. Bonn
38. Stuttgart
39. Kraków
40. Schiphol
41. Bolton
42. Guildford
43. Wakefield
44. Nicea
45. Leicester
46. Antwerpia
47. Liverpool
48. Cambridge
49. Essen
50. Kolonia