Przeciwny umowie jest tylko lewicowy związek metalowców Fiom, do którego należy 18 procent wszystkich związkowców z zakładu.

Na dzień referendum dyrekcja wezwała wszystkich pracowników, także tych, przebywających na przymusowym urlopie z powodu przestoju w produkcji alfy romeo.

Zatrudnieni muszą odpowiedzieć "tak" lub "nie" na następujące pytanie: "czy jesteś zwolennikiem porozumienia z 15 czerwca 2010 roku w sprawie projektu Następna Panda w Pomigliano?".

Turyński koncern samochodowy zgodnie ze swym planem strategicznym na najbliższe lata chce przenieść do tej filii w połowie przyszłego roku produkcję nowego modelu popularnego auta (270 tysięcy rocznie).

Aby jednak realizacja tego projektu była możliwa, Fiat zamierza przeprowadzić gruntowną restrukturyzację przestarzałej fabryki i zreorganizować pracę nakładem rekordowych inwestycji w wysokości 700 milionów euro. Firma jednocześnie chce zreorganizować pracę i wprowadzić większą dyscyplinę na przykład poprzez zaostrzenie warunków ogłaszania strajku i ograniczenie masowych nieobecności w pracy. Fabryka ta słynie bowiem we Włoszech z wysokiej absencji czy wręcz, jak napisał niedawno dziennik "La Repubblica", z "anarchii". Metalowcy z Fiom nie akceptują właśnie tych metod, mających na celu poprawę dyscypliny i uznają je za sprzeczne z konstytucją.