Za lidera w zakresie ograniczania emisji CO2, ponownie uznano Fiata. Włoska marka spośród 25 najczęściej sprzedawanych w Europie osiągnęła najniższą średnią emisję CO2 w samochodach sprzedanych w pierwszej połowie 2009 roku - 129,1 g/km (jeszcze 6 miesięcy temu było to 133,7 g/km). Dzięki temu Fiat pobił również nowy rekord - jest jedyną popularną marką, która już dziś osiąga średnie europejskie założenia na 2015 rok - 130 g/km.

Reklama

W pierwszej dziesiątce, Fiat wyprzedza następujące marki: Toyota (132,9 g/km), Peugeot (134,5 g/km), Citroen (138,1 g/km), Renault (138,9 g/km), Ford (140,4 g/km), Opel (149,5 g/km), Volkswagen (152,5 g/km), Audi (162,6 g/km) i Mercedes (178,8 g/km).

>>>Co 35 sekund Polak robi nowy samochód!

"Znaczący wkład w ten wynik stanowi ogromny wzrost użycia metanu, który okazuje się być najbardziej ekologicznym z paliw: w pierwszej połowie 2009 roku sprzedanych zostało około 65 tys. samochodów Fiat Natural Power, wykazujących emisję CO2 na średnim poziomie 115,8 g/Km, o ponad 13 g/km niższym, niż średni - i tak najlepszy - wynik marki. Duża część tych aut to fiat panda z fabryczną instalacją CNG (gaz ziemny) produkowany w Tychach." - powiedział DZIENNIKOWI Bogusław Cieślar, szef biura prasowego Fiata.

Dzięki temu Grupa Fiata jest pierwszą w klasyfikacji koncernów - (132,9 g/km), przed Toyotą, PSA Peugeot Citroën, Renault i Hyundai.

>>>Hit techniczy z Włoch!

"W ogarniczniu emisji CO2 pomagają nam też nowe rozwiązania techniczne, takie jak technologia Multiair, stosowana w silnikach benzynowych - dzięki niej emisja CO2 zmniejsza się aż do 10 proc. Wprowadzamy nową klasę silników Diesel Common Rail Multijet, która zadebiutuje w Punto Evo i zostanie stopniowo zastosowana we wszystkich samochodach Grupy Fiat. Fiat 500 produkowany w Tychach może być wyposażony w technoologię Start&Stop mogącą ograniczyć emisję CO2 w ruchu miejskim aż do 12 proc. System ten będzie zastosowany również we wszystkich silnikach nowego punto evo. Kolejna nowość to oprogramowanie eco:Drive, które poprzez port USB systemu Blue&Me, pozwala analizować technikę jazdy kierowcy i pomaga w zmniejszeniu zużycia paliwa, a tym samym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń: w niespełna rok od wprowadzenie systemu około 60 tys. osób pobrało go z naszej strony, a 25 tys osób korzysta z niego codziennie, aby monitorować swój styl jazdy." - dodał Cieślar.

>>>Uwaga! Nowy Fiat Punto Evo

Firma JATO - światowy lider w dziedzinie doradztwa i badań z zakresu motoryzacji, firma została założona w 1984 roku i działa w 40 krajach.