Volkswagen proponuje wyposażenie produkowanych przez siebie samochodów w system Sat Assist. Układ automatycznie, bez udziału poszkodowanego, przekazuje służbom ratunkowym informacje o wypadku wraz z podaniem lokalizacji zdarzenia.

Reklama

System samodzielnie reaguje na sytuacje takie jak: uderzenie, przewrócenie lub dachowanie pojazdu. Czujnik natychmiast wysyła do Centrum Sat Assist odpowiedni sygnał. Lokalizacja odbywa się poprzez precyzyjny odbiornik GPS, a następnie określana jest graficznie na cyfrowych mapach w Centrum Sat Assist.

>>>Subaru dzwoni po pomoc!

Tam informacje są weryfikowane i na ich podstawie operator podejmuje decyzję o akcji ratowniczej. Kontaktuje się z odpowiednimi służbami (centra ratownictwa medycznego, straż pożarna, policja) działającymi w rejonie zdarzenia i - o ile to możliwe - próbuje nawiązać kontakt poprzez zamontowany w samochodzie zestaw głośnomówiący z uczestnikami wypadku, by otrzymać dodatkowe informacje mogące usprawnić prowadzenie akcji.

Automatyczna lokalizacja podczas kradzieży oraz odholowania samochodu

Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki i uzbrojeniu immobilisera czujnik systemu Sat Assist przechodzi w tryb wykrywania nieautoryzowanej jazdy np. próby kradzieży przez odholowanie. Każda zmiana położenia samochodu uruchamia system. W takim przypadku Sat Assist daje możliwość satelitarnego określenia współrzędnych geograficznych pojazdu. Operator natychmiast skontaktuje się z użytkownikiem i za jego zgodą powiadomi policję.

Tańsze ubezpieczenie

Instalacja i aktywacja systemu to podstawa do uzyskania specjalnej zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne. Na przykład przy zakupie VW Passata, kierowca ma możliwość doposażenia go w Sat Assist w bardzo korzystnej cenie 1220 zł. Kwota ta obejmuje również roczny abonament. Stawka za pakiet ubezpieczeniowy, zakupiony za pośrednictwem Volkswagen Serwis Ubezpieczeniowy, dla takiego samochodu wynosi tylko 3,5 proc.

>>>Pierwszy raz Opel z Polski zbił Volkswagena

Bezpośrednie połączenie alarmowe za pomocą konsoli z Sat Assist

System pozwala w łatwy sposób nawiązać połączenie z Centrum Sat Assist. Pracownik centrum powiadomi i skieruje na miejsce zdarzenia odpowiednie służby w przypadku zasłabnięcia kierowcy bądź pasażera. W przypadku awarii samochodu czy niewielkiej stłuczki kierowca może także poprosić o wezwanie pomocy drogowej.

We wszystkich tych przypadkach, osoba kontaktująca się z centrum Sat Assist za pomocą konsoli i zestawu głośnomówiącego zamontowanego w samochodzie, nie musi określać swojej pozycji. Po nawiązaniu połączenia z centrum Sat Assist, jest wysyłany sygnał ze współrzędnymi GPS.

Kierowca może przekazać również informację o wypadku, którego jest świadkiem. Wówczas o poinformowanie właściwych służb zadba operator centrum Sat Assist.

>>>Samochody używane droższe od nowych

Na początku 2010 roku system Sat Assist zostanie rozbudowany o kolejną funkcję, która będzie wspierała kierowcę podczas podróży. Po wciśnięciu przycisku oznaczonego symbolem "i" na konsoli, nastąpi połączenie z operatorem, który będzie mógł przekazać kierowcy informacje dotyczące utrudnień w ruchu, remontów, prognozie pogody na trasie jego przejazdu, a także dane o najbliższych hotelach czy stacjach benzynowych.