Na narty samochodem do Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Włoch. Przepisy dla kierowców
1 Każde państwo europejskie inaczej reguluje obowiązkowe wyposażenie samochodu. Ważne, by zawsze mieć na pokładzie auta trójkąt ostrzegawczy. Kamizelka odblaskowa, poza Czechami i Szwajcarią, też musi podróżować w samochodzie. Apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowa w Austrii, Czechach i Niemczech. Warto także pamiętać, że zagraniczny wyjazd może zakończyć się sporym mandatem i… przymusowym zakupem kompletu zimówek (ceny w euro). Dlatego lepiej upewnić się, że opony mają potwierdzenie właściwości zimowych - obrazek w kształcie płatka śniegu na tle górskich szczytów. Samo oznaczenie M+S (Mud + Snow) nie wystarczy. Większość państw europejskich uregulowała obowiązek sezonowej wymiany opon. Prawny nakaz używania opon zimowych spotkamy w Czechach i na Słowacji. "Pamiętajmy o tym, ponieważ nawet krótki weekendowy wypad może mocno nadwyrężyć nasz portfel" - ostrzega Anna Paszt, z firmy Bridgestone. O bezpieczeństwo na ośnieżonych drogach dbają również Niemcy i Austria. Tam nie zajedziemy daleko na całorocznym a tym bardziej letnim ogumieniu."Jeśli w narciarskich planach pojawia się Francja lub Włochy, sprawdźmy czy tamtejsze władze ogłosiły nakaz wymiany ogumienia. W tych krajach obowiązuje nakaz warunkowany kaprysami pogody" - dodaje Paszt. Zobacz, gdzie grozi klika tysięcy zł kary za antyradar w samochodzie. Który kraj wymaga by mieć ze sobą alkomat?
Bridgestone
2 Obowiązkowe wyposażenie auta: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka pierwszej pomocy. Obowiązuje zakaz używania antyradarów. Opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia. Opony powinny mieć bieżnik o głębokości przynajmniej 4 mm. Kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony (np.: kampery, busy, autokary, ciężarówki) zobowiązani są do posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu pojazdu w okresie od 01 listopada do 15 marca. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi - 0,5 prom (w przypadku stężenia powyżej 0,8 prawo jazdy jest zatrzymywane). Za 10-dniową winietę zapłacimy - 8,7 euro. Prędkość dopuszczalna w terenie zabudowanym - 50 km/h; poza terenem zabudowanym - 100 km/h; autostrady/drogi ekspresowe - 130 km/h. Jak czytamy na stronie austria.info kierowcom uporczywie wzbraniającym się przed wyposażeniem auta w opony zimowe lub łańcuchy śniegowe i tym samym stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu komunikacji drogowym, grozi wyłączenie z ruchu przez policję - w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jeżeli kierowca, który w momencie wypadku poruszał się pojazdem na oponach letnich, nie jest w stanie udowodnić, że taki sam wypadek wydarzyłby się, gdyby jego pojazd był wyposażony w opony zimowe, jest uważany za współwinnego spowodowania wypadku.
Shutterstock
3 Obowiązkowe wyposażenie auta: trójkąt ostrzegawczy i apteczka pierwszej pomocy. Zakaz używania antyradarów. Opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca. Jak czytamy na stronie czechtourism.com każdy pojazd ma obowiązek poruszać się z włączonymi światłami przez cały rok. Obowiązuje ścisły zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu, a ponadto każdy kierowca na wniosek policji musi poddać się badaniu alkomatem. Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym to 50 km/h; poza terenem zabudowanym - 90 km/h. Na czeskich autostradach i drogach ekspresowych obowiązuje dopuszczalna prędkość do maksymalnie 130 km/h. CENA WINIETY. Za 10-dniową winietę (oznaczenie D) dla pojazdów do 3,5 t zapłacimy 310 CZK (46 zł).
Shutterstock
4 Obowiązkowe wyposażenie samochodu we Francji obejmuje: trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, alkomat, komplet zapasowych żarówek. Zaleca się posiadanie apteczki pierwszej pomocy. Zakaz używania antyradaru. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi - 0,5 prom. Opony zimowe zalecane. Dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym to 50 km/h; poza terenem zabudowanym - 90 km/h. Na francuskich autostradach obowiązuje ograniczenie do 130 km/h; na drogach ekspresowych - 110 km/h.CENA WINIETY. We Francji opłaty drogowe pobierane są przez kilku operatorów za przejazd wszystkimi pojazdami po wielu autostradach. Koszt w przybliżeniu to 0,80 Euro za każde 10 km drogi.
Shutterstock
5 W Słowacji samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, gaśnicę, kamizelkę odblaskową (obowiązkowo w kabinie auta, a nie w bagażniku). Od 15 listopada do 15 marca obowiązuje nakaz używania opon zimowych. Łańcuchy - używanie jest dozwolone tylko w przypadku znacznego ośnieżenia/oblodzenia dróg. Zakaz używania opon okolcowanych. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym - 50 km/h; teren niezabudowany - 90 km/h; autostrady/drogi ekspresowe - 130 km/h. Kierowca musi być absolutnie trzeźwy. Cena 10-dniowej winiety 10 euro.
Shutterstock
6 W Szwajcarii samochód obowiązkowo musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy. Apteczka pierwszej pomocy jest zalecana. Korzystanie z antyradarów jest surowo zabronione. W przypadku kontroli należy liczyć się z konfiskatą sprzętu i karą do 1000 franków. Na stronie pzmtravel.com czytamy, że wyposażenie pojazdu w opony zimowe nie jest obowiązkowe ale kierowca pojazdu, który utrudnia ruch ze względu na jego nieprzystosowanie do warunków atmosferycznych karany jest mandatem. Łańcuchy przeciwślizgowe - używanie jest obowiązkowe w regionach gdzie umieszczony jest międzynarodowy znak drogowy "łańcuchy obowiązkowe". Łańcuchy powinny być nałożone przynajmniej na koła napędowe. Opony okolcowane - używanie jest dozwolone jest w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi - 0,5 prom. Ograniczenia prędkości, o ile znaki nie stanowią inaczej: autostrady - 120 km/h, drogi szybkiego ruchu - 100 km/h, drogi krajowe - 80 km/h, teren zabudowany - 50 km/h. CENA WINIETY: Dla pojazdów silnikowych do 3,5 t (w tym i motocykli) obowiązuje wyłącznie winieta roczna (ważna jest od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego tj.14 miesięcy), która kosztuje 40 CHF (149,50 zł). Cena winiety nie obejmuje przejazdu przez następujące tunele: Grand St. Bernhard Tunnel oraz Munt la Schera. Należy uiścić tam specjalną opłatę
Shutterstock
7 We Włoszech samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Apteczka pierwszej pomocy jest zalecana. Zakaz używania antyradaru. Dozwolony poziom alkoholu we krwi - 0.5 prom. Na stronie pzmtravel.com czytamy, że w regionie Val d’Aoste w okresie od 15 października do 15 kwietnia panuje obowiązek używania opon zimowych lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych. W innych regionach ten przepis jest stosowany w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia i wskazują nań znaki drogowe. Prędkość maksymalna dozwolona dla pojazdów wyposażonych w łańcuchy przeciwślizgowe to 50 km/h. Opony okolcowane - używanie przez pojazdy do 3,5 tony dozwolone jest w okresie od 15 listopada do 15 marca. Opony powinny być zamontowane na wszystkich kołach pojazdu oraz ewentualnej przyczepy. Zaleca się zakładanie fartuchów przeciwbłotnych.Wysokość opłaty za przejazd uzależniona jest od długości trasy i zazwyczaj określana jest na podstawie kwitka wydanego przy wjeździe na autostradę lub też wyznaczona jest stała stawka za określone odcinki autostrady. Płatności mogą być dokonywane gotówką, w niektórych miejscach kartą kredytową i wszędzie przy pomocy VIAcard i urządzenia Telepass.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję