Zwrot akcji i koniec spadków cen na stacjach paliw
Paliwo na stacjach kosztuje poniżej poziomu 6 zł za litr – to dobra wiadomość. Zła jest taka, że nadciąga koniec obniżek cen i odbicie kosztów tankowania w górę. Jakim cudem?
– Na przełomie marca i kwietnia paliwa mogą nieznacznie podrożeć – mówi Magdalena Robak, analityk rynku paliw e-petrol.pl. – Być może operatorzy stacji zdecydują się na obniżenie marż detalicznych, co zamortyzowałoby podwyżki cen paliw w hurcie. Jednak najbardziej optymistycznym scenariuszem jest stabilizacja cen paliw podstawowych, czyli benzyny i diesla. Jeżeli chodzi natomiast o autogaz, to możliwa jest niewielka, symboliczna obniżka cen tego paliwa – ocenia.
Od 31 marca nowe ceny benzyny 95 i diesla. Tylko zmiana w LPG ucieszy
Benzyna 95 od poniedziałku 31 marca ma kosztować w przedziale 5,89-6,01 zł/l – to więcej niż mijającym tygodniu. W przypadku diesla także trzeba spodziewać się wyższych cen – na poziomie 6,02-6,13 zł/l (wobec poprzedniej prognozy 5,99-6,11 zł/l).
Za to kierowcy aut z instalacją LPG będą mieli powód do uśmiechu. Zmiany rynkowe sprawią, że ich ulubione paliwo potanieje i będzie kosztować w przedziale 3,08-3,14 zł/l.
Ile kosztuje benzyna 95, olej napędowy i gaz LPG?
- Benzyna 95 od 31 marca będzie kosztować w przedziale 5,89-6,01 zł/l,
- Olej napędowy to cena na poziomie 6,02-6,13 zł/l,
- Gaz LPG – 3,08-3,14 zł/l.
Zawirowania na rynku paliw kierowcy odczują w kieszeni
Również analitycy BM Reflex zauważają trend niekorzystny dla kierowców. – Brak stabilizacji na rynku ropy naftowej powoduje ciągłe ruchy cen paliw na krajowym rynku hurtowym, z tym że w tym tygodniu ceny nieznacznie wzrosły. Trwałe odwrócenie tendencji na rynku hurtowym może na przełomie marca i kwietnia zakończyć trwający od 10 tygodni cykl obniżek cen detalicznych – oceniają eksperci.
Ceny paliw różnią się w województwach. Gdzie jest najtaniej i najdrożej?
Najtańsze paliwo to Górny Śląsk i Wielkopolska. Na południu kraju najmniej kosztuje litr benzyny 95 i autogazu: 5,82 i 3,02 zł. Diesel z ceną 5,94 zł/l jest najtańszy w województwie wielkopolskim.
Najdroższą benzynę 95 muszą tankować kierowcy z Mazowsza – 6,10 zł/l. Olej napędowy i autogaz najdroższe są na Opolszczyźnie – 6,17 i 3,20 zł/l. Taką samą średnią cenę LPG notujemy również na Podlasiu oraz w województwie zachodniopomorskim.