Firma sprzedała już 100 szt. stacji, które będą instalowane w 2018 r.
- ABB wprowadziło na rynek ładowarki publiczne dużej mocy na prąd stały o mocy 150-350 KW. Około 100 sztuk zostało już sprzedane, ale instalacje nastąpią w przyszłym roku po uzyskaniu certyfikacji. Pierwsze prototypy zostały już zainstalowane w Holandii i USA. Oznacza to, że obecnie dostępne na rynku samochody będą mogły naładować swoje baterie w ciągu 10-30 minut - powiedział Dziwisz podczas spotkania prasowego.
ABB oferuje obecnie trzy rodzaje stacji na prąd stały - o mocy 20-25 KW, 50 KW i 150-350 KW. Pracuje również nad urządzeniem na prąd zmienny.
- Zainstalowaliśmy do tej pory 15 stacji szybkiego ładowania w Polsce, a razem z już sprzedanymi będzie to 19, czyli większość, jakie zostały zainstalowane w Polsce. Chcemy utrzymać pozycję lidera, ale wiele będzie zależało od konstrukcji przetargów - dodał Dziwisz.
Ocenił, że zaletą stacji ABB jest położenie nacisku na komunikację i możliwość zbierania informacji na temat wykorzystania urządzań i cyfrowa integracja oparta o platformę ABB Ability w chmurze.
- Liczymy na współpracę ze stacjami benzynowymi, gdzie w Europie zrealizowaliśmy już ciekawe lokalizacje. Stawiamy też na współpracę z sieciami handlowymi. Razem z Lidlem mamy już wykonane 4 lokalizacje w Polsce. Naturalnym naszym klientem powinny być też galerie handlowe czy parkingi, gdzie możemy zaoferować zintegrowany z opłatami za parkowanie system - podsumował Dziwisz.
Stacje do ładowania są częścią ABB Ability, oferty cyfrowych rozwiązań, które dzięki wykorzystaniu technologii chmury obliczeniowej umożliwiają zdalną diagnostykę i zarządzanie. ABB dostarcza rozwiązania ładowania w obszarze e-mobility od 2010 roku. Na całym świecie firma sprzedała już ponad 6 tys.stacji szybkiego ładowania prądem stałym dla elektrycznych samochodów osobowych i pojazdów wykorzystywanych komercyjnie do transportu drogowego.