Od czerwca wpłynęło do Prokuratury Generalnej 18 wniosków o uchylenie immunitetu parlamentarzystów. W tym 14 dotyczyło przekroczenia prędkości. Były też przypadki przejechania na czerwonym świetle - mówi w rozmowie z portalem dziennik.pl prokurator Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej i dodaje, że w nowej trzymiesięcznej puli pojawiły się też wnioski z grudnia 2013 roku czy z początku tego roku, które wcześniej były odrzucane z powodów błędów i wracały m.in. do policji.

Kujawski wylicza, że od początku 2014 roku na biurko prokuratora generalnego wpłynęło 36 wniosków o uchylenie immunitetu parlamentarnego. To oznacza, że wakacyjne miesiące zaowocowały połową wszystkich tegorocznych żądań o ukaranie posłów i senatorów. Listę tych, którzy złamali prawo drogowe, opublikowało radio RMF FM. My jednak poszliśmy dalej i sprawdziliśmy, jakie przewinienia mają na swoi koncie parlamentarzyści.

Na bakier z przepisami najczęściej są politycy Platformy Obywatelskiej. Na 18 wniosków o uchylenie immunitetu 8 dotyczy przedstawicieli partii kierowanej przez Donalda Tuska. W spisie śledczych znajdują się posłowie klubu PO: Andrzej Orzechowski (wniosek dotyczący przekroczenia prędkości z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego), Leszek Jastrzębski (przekroczenie prędkości, wniosek GITD), Czesław Czechyra (zbyt szybka jazda, wniosek z warszawskiej Straży Miejskiej), Łukasz Tusk (przekroczenie prędkości, wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego z GITD), Miron Sycz (przekroczył prędkość w Warszawie, wniosek ze Straży Miejskiej) i Tomasz Lenz (wniosek ze Straży Granicznej).

Także senatorowie Platformy Obywatelskiej są ścigani za wybryki na drodze - wniosek o uchylenie immunitetu dotyczy Barbary Borys-Damięckiej (zbyt szybka jazda, wniosek z warszawskiej Straży Miejskiej) i Andrzeja Persona (Straż Miejska z Warszawy wysłała dwa wnioski o ukaranie - zbyt szybka jazda i przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle). 

Lista polityków PiS jest krótka - Prokuratura Generalna otrzymała wnioski o uchylenie immunitetu dla posła Kazimierza Smolińskiego (przekroczenie prędkości, wniosek z Komendy Głównej Policji) i Łukasza Zbonikowskiego (dwa wnioski z GITD - za zbyt szybką jazdę i za niewskazanie osoby, która prowadziła samochód).

W zestawieniu wniosków o uchylenie immunitetu za złamanie przepisów drogowych, który dziennik.pl otrzymał od Prokuratury Generalnej, jest także Włodzimierz Cimoszewicz - o niezrzeszonego senatora ze zbyt ciężką nogą upomina się warszawska Straż Miejska.

Po posła Twojego Ruchu Andrzeja Penkalskiego upomina się Komenda Główna Policji, która złożyła w Prokuraturze Generalnej trzy wnioski o uchylenie immunitetu - w tym jeden dotyczący przekroczenia prędkości i jeden "niezachowania ostrożności podczas manewru wyprzedzania". 

Na liście Prokuratury Generalnej jest również poseł i rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki (dwa wnioski o uchylenie immunitetu z KGP - w tym za jazdę na czerwonym świetle), Mirosław Pawlak poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego (wniosek z KGP) i Przemysław Wipler poseł Nowej Prawicy (wniosek ze Straży Miejskiej w Warszawie za przejechanie na czerwonym świetle).