Wchodzi nowe prawo. Ci, którzy je złamią, mogą stracić prawo jazdy na zawsze
1 Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nowelizację ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to, że już 18 maja wejdą w życie nowe przepisy obowiązujące kierowców i rodziców...
Newspix / PIOTR JEDZURA
2 W myśl nowych przepisów kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, trzymiesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.
Newspix / PIOTR JEDZURA
3 Nowelizacja zakłada również zaostrzenie kar dla pijanych kierowców, którzy stracą uprawnienia do kierowania pojazdami na okres od 3 do 15 lat. Gdy po tym okresie będą chcieli wsiąść za kółko, muszą zamontować w aucie blokadę alkoholową tak zwany alcolock. Pijanym kierowcom recydywistom policjanci będą odbierać prawo jazdy dożywotnio.
policja.pl
4 Nowelizacja podpisana przez prezydenta Komorowskiego przewiduje zniesienie granicy wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach (lub innych urządzeniach gwarantujących bezpieczeństwo). Resort infrastruktury zakłada, że obowiązek będzie uzależniony jedynie od wzrostu malucha - dzieci poniżej 150 cm mają podróżować w fotelikach lub innych urządzeniach podtrzymujących. Ministerstwo informuje, że będzie jednak dopuszczalne przewożenie dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu - uwaga - bez fotelika. Możliwe będzie również przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa i bez fotelika, na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci podróżuje w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika. Nowelizacja przewiduje zakaz przewożenia dzieci poniżej 3 lat pojazdami bez pasów bezpieczeństwa. Zmiany zabraniają także przewożenia dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika. Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowaniu fotelika. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat 150 zł i 6 punktów karnych.Zmiany dotyczą nie tylko dzieci…
Opel / www.weigl.biz
5 Do projektu ustawy ministerstwo wprowadziło nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa. Skonkretyzowano, kto może zostać zwolniony z obowiązku stosowania pasów. Będą to m.in.: osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie, kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący na prawo jazdy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne. Doprecyzowano ponadto zakres informacji, jakie powinno zawierać zaświadczenie lekarskie zwalniające z używania pasów bezpieczeństwa. Kierowcy autobusów wyposażonych w pasy będą zobowiązani do poinformowania pasażerów o konieczności korzystania z nich podczas jazdy.
Newspix / PIOTR JEDZURA
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję