Inspekcja określi masę takiego ładunku, mnożąc przez siebie dwie wartości: objętość i gęstość danego gatunku drewna. Zasadę taką wprowadza nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która zacznie obowiązywać od 19 stycznia 2012 r.
Do tej pory samochody ciężarowe z drewnem były niekiedy na tyle ciężkie, że niszczyły drogi, a przedsiębiorcy nie mieli np. pozwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego. Jest ono wymagane, gdy naciski osi pojazdu są większe niż dopuszczone przepisami na danej drodze. Przykładowo jeżeli po drodze mogą poruszać się pojazdy o masie do 10 ton, to każdy większy jest traktowany jako nienormatywny.
Zgodnie z nowelizacją gęstości poszczególnych gatunków drzew mają zostać określone przez ministrów środowiska i gospodarki w rozporządzeniu. W ustawowej delegacji wskazano, że muszą oni uwzględnić w szczególności gatunki drewna mające zastosowanie w przemyśle i budownictwie, jego rodzaj i postać, w jakiej jest ono przewożone.
Projekt rozporządzenia jest już gotowy i zaproponowane w nim przepisy powinny wejść w życie wraz z nowelizacją. Zgodnie z projektem metr sześcienny drewna lipowego waży 730 kilogramów, sosnowego 800 kilogramów, a bukowego 1070 kilogramów.
Reklama
Zgodnie z nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym na nowych zasadach będą wydawane pozwolenia na przejazd pojazdów nienormatywnych. Pojawi się aż siedem kategorii zezwoleń na przejazd takich ciężkich ładunków po drogach. Będą się one różnić w zależności od drogi, masy ładunku lub wielkości pojazdu czy też czasu, przez jaki będzie ważny taki dokument. Regulacje te zaczną obowiązywać 19 października 2012 r.
Podstawa prawna
Art 1, pkt 5 lit. b ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 222, poz. 1321).