Po wpisaniu w Google Maps "Warszawa - Łódź" wyskakuje trasa sugerowana przez... Mszczonów i Rawę Mazowiecką. To 137 kilometrów drogami krajowymi 8 i 72. Czas przejazdu: 2 godz. 25 minut. Tę samą trasę od 6 czerwca można pokonać A2 Konotopa - Stryków o 1 godz. 15 min krócej.

Przybyły też inne trasy, m.in. autostrada A1 na odcinku Zabrze – Pyrzowice, trasa ekspresowa S5 Poznań – Gniezno i S7 na południowej obwodnicy Gdańska. I często nie ma ich w mapach GPS, którymi posługują się kierowcy.

Ostatni okres jest wyjątkowy. Na każdą ważną licencję przypada u nas sześć darmowych aktualizacji w ciągu roku. Przymierzamy się, żeby wprowadzić siódmą, bo zmian jest tak dużo – mówi Janusz Kamiński z AutoMapy.

Kierowcy skarżą się, że mobilny system drogowy Yanosik ma problemy z pobraniem pozycji GPS na nowej A2. Wytykają, że AutoMapa udostępniła nową trasę z Łodzi do Warszawy – w wersji offline, czyli do ściągnięcia ze strony internetowej – 12 czerwca, 6 dni po otwarciu. TomTom także odblokował odcinek C już w trakcie Euro 2012. W trybie online, kiedy GPS aktualizuje się automatycznie, było podobno lepiej.

Nasz dostawca Emapa uwzględnia także inwestycje w budowie. Nawet jeśli GDDKiA otwiera drogę z zaskoczenia, to chwilę później włączamy jej widoczność na mapie – twierdzi Katarzyna Przybylska z NaviExperta.

Jednak ci kierowcy, którzy ściągali mapy za pomocą iPhone’ów mogli – z powodu ograniczeń narzuconych przez producenta – aktualizację dostać tydzień póniej niż ci, którzy mają aparat z Androidem czy Windowsem.

Zdarzają się też przypadki, że GPS jest zbyt aktualny i na mapie są zjazdy, których jeszcze nie ma, np. węzeł Wiskitki. Nie zawsze uwzględniono też aktualne ograniczenia prędkości, np. do 70 km/h na łódzkim odcinku A2.