Dziennik.pl otrzymał od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podsumowanie powiadomień przedsiębiorców o wprowadzonych przez nich na rynek produktach, które nie są bezpieczne. Ogółem przez cały 2009 rok wpłynęło do UOKiK 110 zgłoszeń.

Co mogło psuć się najczęściej? Najwięcej zgłoszeń urząd otrzymał od producentów samochodów - aż 54. Podejrzenie usterek w motocyklach zgłaszano 11 razy. Firmy produkujące opony alarmowały UOKiK w 2009 roku tylko 3 razy.

Które firmy informowały UOKiK o wykrytych usterkach w swoich samochodach? Na czarnej liście są m.in. Toyota (Yaris - 14 782 samochodów), Fiat (Grande Punto 13 453), Nissan (Qashqai, Qashqai+2 (J10) i X-Trail - 8000 aut z usterkami przekładni kierowniczej. Volvo (razem 7 zgłoszeń w ciągu 2009 r., czyli niemal 3640 aut). Suzuki - (Swift - 2700 samochodów może kryć wadę, która potrafi doprowadzić do zerwania pasów bezpieczeństwa. Ford (focus i transit - 2200 modeli do serwisu. Na czarnej liście są też Renault, Skoda, Mitsubishi, Honda, Land Rover i JaguarNie jest tajemnicą, że najgłośniej było o problemach Toyoty. Zaczęło się od tego, że w wrześniu 2009 kłopoty z samochodami ujawniono w USA, potem akcja naprawcza rozprzestrzeniła się na cały świat. W Polsce japoński koncern wezwał do naprawy wadliwych pedałów gazu w prawie 74 tys. aut. Jak komunikowała Toyota - akcja naprawcza poszła sprawnie.

Zobacz, listę samochodów w których wykryto usterki - czytaj dalej>>>


Niżej znajdziecie listę akcji naprawczych o których pisaliśmy w 2009 roku...

>>>Toyota wzywa w Polsce 15 tysięcy aut do poprawki

>>>Fiat, Ford, Mitsubishi i Honda z usterkami

>>>Uwaga na Volvo z wadą hamulców!

>>>Jazda Suzuki może grozić pożarem

>>>Mitsubishi i drgania silnika…

>>>Plaga niedoróbek - Nissan, Suzuki, Ford, Renault, Skoda i Jaguar

>>>Skoda i Renault znowu mają problem

>>>Renault z ukrytą wadą

>>>Fiaty i Renault wzywane do serwisu

>>>Akcja serwisowa - Nissana, Renault i Forda

>>>Jakie wady kryją Volvo i Land Rovery

Branża motoryzacyjna przoduje w zgłaszaniu akcji nawrotowych bowiem jak wynika z podsumowania UOKiK, inne dziedziny są "mniej szkodliwe” - pozostałe zgłoszenia dotycztyły wyposażenia sportowego (10 razy), sprzętu komunikacyjnego (przenośne komputery, telefony komórkowe) - 8, zabawki - 6, obuwie i odzieżn - 4. Innych powiadomień (po jednym zgłoszeniu) UOKiK zanotował 14.