Koniec jazdy na światłach w dzień przez cały rok? Mamy decyzję ministerstwa

| Aktualizacja:

Jazda na światłach mijania w dzień przez cały rok jest obowiązkowa. Jednak posłowie – powołując się na badania – chcieli zmiany przepisów i napisali w tej sprawie do ministra infrastruktury. Teraz resort odniósł się do ich pomysłu.

wróć do artykułu
  • ~jaś
    (2019-08-24 07:47)
    W naszym kraju musi być obowiązkowa z prostej przyczyny. Będzie mglisty albo deszczowy dzień, ale wielu naszych ułanów dróg pojedzie bez świateł, "bo przecież jest dzień". Tak samo jest z pasami czy fotelikami.
  • ~eco-nom
    (2019-08-23 22:18)
    Ekologia i światła. To może tak ograniczyć rozmiary samochodów, moce silników i prędkości maksymalne. Na co komu 3 litrowy, 300 konny silnik w samochodzie przypominającym rozmiarami ciężarówkę mogący rozpędzić się w 3 sekundy i jechać 300 km/godz.
  • ~Turbomen
    (2019-08-23 20:36)
    Dlaczego u nas nigdy nie może być normalnie? W takich Niemczech jeździ się bez świateł od niepamiętnych czasów !W Polce kilka lat temu też tak było tylko jakieś ****** to zmieniły
  • ~Henniek
    (2019-08-23 20:30)
    No to bedzie jeszcze wiecej wypadkow, wiecej zabitych ! Kto wpadl na taki po j e . Ba ny pomysl? I o co tu chodzi? Oszczednosc czego?
  • ~LED
    (2019-08-23 20:24)
    Panowie byli posłowie, zbierają małe punkty przed wyborami. Gonić takich.
  • ~nie szczujcie
    (2019-08-23 21:26)
    ,piszcie czytelnie w Niemczech faktycznie jeżdzi się na światłach w dzień przez cały rok ,ale nie ma takiego obowiązku ,a kierowcy i tak jeżdżą na światłach dla bezpieczeństwa i jest OK ,a w Polsce poprzednia ekipa wymyśliła coś takiego, że jak zapomnisz włączyć to od razu mandat i był taki minister od kasy który do budżetu doliczał przewidywana kasę z mandatów
  • ~Patryjota
    (2019-08-23 21:25)
    Powinno obowiązkowo, dla poprawy bezpieczeństwa jazdy, wozić się w samochodzie różaniec i dowód wpłaty daniny dla dr. Ojca Tadeusza Rydzyka
  • ~Jeszcze bym dodał
    (2019-08-24 01:56)
    że każdy kierowca powinien mieć zaświadczenie z parafii, że samochód jest poświęcony dla zwiększenia bezpieczeństwa
  • ~paweł
    (2019-08-24 07:31)
    ci posłomatoły chcieli błysnąć
  • ~Elka
    (2019-08-24 08:43)
    Byłam w domy na Ukrainie, gdzie nie ma obowiązku jeździć od marca do grudnia ( nie pamietam dokładnie ) ze światłami . I nie wiesz czy ten samochód stal pośród drogi czy tak naprawdę jedzie. Ten przepis to logiczne, tak ma być. Chcecie badania - zobaczcie jak jeżdżą na Ukrainie! Jest to niebiezpieczne ! A polityk otrzymał mandat za niewłączone światła i teraz jest zły , a tak jak może to zmienia przepisy pod siebie.
  • ~Lidka
    (2019-08-24 12:53)
    Jestem kierowcą od ponad 30 lat, jeżdżę codziennie. Jeździłam w czasach, kiedy światła nie były obowiązkowe, jeżdżę i teraz. Jestem zwolenniczką jazdy na światłach. Po prostu, pojazdy są o wiele bardziej widoczne już z daleka. Czasami zdarza się, że jakiś samochód jedzie bez świateł, jest zdecydowanie słabiej widoczny. Naprawdę, gdyby Polacy byli zdyscyplinowani, to można byłoby rozważyć zmianę przepisów. Uważam jednak, że nie należy zmieniać tego przepisu.
  • ~Rafon
    (2019-08-24 19:44)
    Nie istnieją badania? Kur** wystarczy pojechać w trasę... Jedziesz lasem, chcesz wyprzedzać... Auto z naprzeciwka mając włączone światła jest widoczne odrazu... Bez świateł widzisz go dopiero jak jest za późno .. załamanie światła powoduje że auto w wielu warunkach jest niewidoczne....
  • ~Leon zawodowiec!
    (2019-08-24 14:10)
    Jestem kierowcom zawodowym i rozśmiesza mnie fakt że niema wpływu na ilość wypadków jazda na światłach mijania!Szczególnie polepsza widzialność aut poruszających się na drogach zalesionych których w Polsce jest ponad 50% wszystkich dróg!Polacy tam gdzie jest dwuch to są dwa odmienne zdania!Tacy już jesteśmy!Popieram utrzymanie dotychczasowych przepisow
  • ~Stan49
    (2019-08-24 11:24)
    Jazda z włączonymi światłami może i ma sens ale z pewnymi ograniczeniami. Bo jakie korzyści ma jazda z włączonymi światłami po mieście gdzie normalna szybkość to 50 km/h i tylko wyjątkowo 70km/h. To samo z jazdą po drogach szybkiego ruchu czy autostradach gdzie pasy ruchu są rozdzielone barierami , Ci z przeciwka i tak nie widzą tych świateł a często nawet samochodu jadącego z przeciwnego kierunku. Jazda na światłach w porze dziennej powinna być dobrowolna i nie karana mandatami. W dzień pochmurny i tak każdy włącza światła a robienie z kierowców idiotów jest nie na miejscu.
  • ~Rychu
    (2019-08-24 10:49)
    Nie ma to jak stać w korku z włączonymi światłami. Czuję się wtedy bardzo bezpiecznie.
  • ~ze wstydem -też Polak
    (2019-08-24 11:07)
    Polactwo to stan umysłu ******a między Odrą i Bugiem . główne cechy to: -totalne łamanie prawa stanowionego i zdrowego rozsądku, oraz nienawiść wewnątrz plemienna znana w całym świecie
  • ~Oświecony
    (2019-08-24 20:46)
    Jazda na światłach poprawia widoczność i tyle. Nad czym tu się zastanawiać.
  • ~Arnold boczek
    (2019-08-24 17:51)
    Oczywiście że światła muszą pozostać zdecydowanie bardziej jest widoczny owy samochód bez dwuch zdań!!!!! Dodatkowo samochody na polski rynek z ograniczeniem do 100kmh wtedy większość ludzi wyjdzie żywa z wypadków.. No chyba że mandaty za każde przekroczenie 10kmh 1000zl i tak do 50kmh 5000zl za 60 więcej prawa jazdy zabrane dożywotnio a za złapanie takiego delikwenta bez prawka 3l wiezienia
  • ~Guru
    (2019-08-24 08:16)
    Chyba MI nie zna wyników aktualnych badań, z których wynika, że całodzienna jazda na światłach, w naszej szerokości geograficznej, wręcz przyczynia się do większej liczby wypadków z użytkownikami dróg, którzy świateł nie używają, np. piesi i rowerzyści. Kierowcy odruchowo wypatrują na drodze innych obiektów, które świecą i widząc je z daleka dodają gazu. Mniej widoczne pojazdy, a więc w tym przypadku nie używające świateł, wymuszają zachowanie większej czujności na drodze.
  • ~Rurkowiec
    (2019-08-24 09:26)
    Ja jeżdżę zawsze na długich i dlatego gdziekolwiek przejeżdżam tam jest najbezpieczniej.

Może zainteresować Cię też: