IFA Powertrain Polska, spółka należąca do niemieckiego koncernu z branży motoryzacyjnej IFA Rotorion, otworzyła nową fabrykę w Zimnej Wódce.

Reklama

Firma podkreśla, że nowy zakład powstał w rekordowym tempie 11 miesięcy. A inwestycję zrealizowano na 13 hektarowej działce wchodzącej w skład Katowickiej SSE.

Taka powierzchnia odpowiada w przybliżeniu 12 boiskom piłkarskim. Firma deklaruje, że do 2018 roku w halach produkcyjnych zainstaluje około 300 maszyn.

- Niemal 500 nowych miejsc to świetna okazja dla młodych ludzi z Opolszczyzny by pracować na międzynarodowym poziomie i jednocześnie zostać w domu - stwierdził Robert Gutsche, dyrektor zarządzający IFA Rotorion Holding Gmbh.

Pierwsze linie produkcyjne już działają. Na początek zatrudniono 120 nowych pracowników. Na starcie firma planuje produkować ok. 2 tys. półosi dziennie, by w 2019 r. dojść 12 tys. półosi dziennie. Rocznie ma to dać ok. 3 mln półosi. Do tego czasu zatrudnienie ma wzrosnąć do niemal pół tysiąca osób.

Koncernem, który zapewnił zamówienia dla opolskiej fabryki, jest Daimler. W zakładzie będą produkowane półosie dla Mercedesów klasy C, E i S.

Nowe centrum badawcze IFA w Ujeździe

Nowy zakład nie tylko będzie zajmował się produkcją, ale też pracami badawczymi. W specjalnie utworzonym centrum badań i rozwoju będą opracowywane m.in. półosie do samochodów elektrycznych. IFA otrzyma na ten cel ponad 9 mln zł wsparcia z unijnych pieniędzy zarezerwowanych dla przedsiębiorców w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Media

Grupa IFA należy do największych światowych producentów wałów napędowych dla branży motoryzacyjnej. Zatrudnia łącznie ok. 2,5 tys. pracowników w ośmiu zakładach produkcyjnych i centrach badawczo-rozwojowych na całym świecie, w tym w Handelsleben w Niemczech, Charleston (USA) oraz w Szanghaju (Chiny). Koncern produkuje m.in.: wały napędowe, półosie, przeguby i inne komponenty dla takich producentów aut jak Mercedes, Volkswagen, BMW, Ford, GM, Porsche czy Ferrari. W ubiegłym roku spółka osiągnęła obroty na poziomi około 600 mln euro.