Nagłe hamowanie, pisk opon i... bum stłuczka. Taka sytuacja to najgorszy koszmar senny wielu osób. A codziennie, tylko na polskich drogach w sytuacji drobnej kolizji czy poważniejszego wypadku, znajduje się kilka tysięcy osób. Całe szczęście, gdy w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, gdy straty dotyczą tylko samochodu. Jednak jak się zachować? Czy należy wzywać policję do każdego zdarzenia? Czy wystarczy tylko spisać oświadczenie?
Wspólne oświadczenie

Reklama

W sytuacjach stresowych, a do takich na pewno można zaliczyć kolizję lub wypadek, mało kto myśli racjonalnie. Trudno się skupić i zastanowić, jakie dane powinniśmy uzyskać od sprawcy wypadku. Co może być dla ubezpieczyciela najważniejsze, żeby uniknąć problemów przy zgłaszaniu szkody? Z drugiej strony niepełne informacje, jakie otrzymują od poszkodowanych ubezpieczyciele, również dla nich są problematyczne. Dlatego też wspólnym celem i poszkodowanego, i towarzystwa jest zdobycie odpowiednich informacji. W związku z tym od dłuższego już czasu polscy kierowcy mogą korzystać ze wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

Jest to dokument zawierający m.in. schemat danych, jakie powinniśmy uzyskać od sprawcy szkody. Wśród niezbędnych informacji wymienić można np. dane dotyczące wszystkich osób uczestniczących w zdarzeniu, dane dotyczące ich polis, wszelkie informacje związane ze zdarzeniem. Są także szkice poszczególnych aut, na których w odpowiednich miejscach można zaznaczyć uszkodzenia oraz miejsce na opisanie okoliczności zdarzenia - mówi Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń w Link4.

Łatwo, szybko, dobrze

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to uniwersalny druk, ułatwiający uzyskanie jednolitych i pełnych informacji przez zakład ubezpieczeń. Co istotne, druk jest przygotowany w przejrzysty sposób. Nikt nie powinien mieć problemów z jego wypełnieniem. No i jest to tylko jedna strona formatu A4. A to bardzo istotne, że w nerwach, najczęściej na środku drogi, nie musimy pisać elaboratów.

Dzięki oświadczeniu towarzystwo jest także w stanie szybciej rozpocząć proces likwidacji szkody. Można uniknąć bowiem dopytywania poszczególnych uczestników zdarzenia o kolejne, brakujące informacje.

Taki dokument każdy kierowca powinien mieć zawsze przy sobie. Najlepiej wozić go w samochodzie. Jak go zdobyć? Ubezpieczyciele bardzo często przekazują wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym razem z polisą obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W przypadku niektórych towarzystw wspomniany dokument można znaleźć na stronach internetowych do pobrania i wydrukowania. Można też go pobrać ze strony internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń (http://www.piu.org.pl/wspolne-oswiadczenie-o-zdarzeniu)