Ważne badania nie wystarczą. Zobacz, kiedy zabiorą ci dowód rejestracyjny
1 Podczas kontroli drogowej policjant ma prawo sprawdzić, czy pojazd, którym się poruszamy, nadaje się do bezpiecznej jazdy. Policjant, aby skontrolować stan techniczny pojazdu, może nawet wsiąść do samochodu, przejechać się nim i ocenić, czy stan techniczny auta nie zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W szczególności zwróci uwagę na układ hamulcowy oraz kierowniczy, ustawienie świateł, emisję szkodliwych substancji, stan opon - mówi w rozmowie z dziennik.pl Aldona Gotowicka-Otłog z Omega Kancelarie Prawne. Warto wiedzieć, że przy sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu nie odgrywa znaczenia fakt, iż posiadacz pojazdu posiada dokument potwierdzający ważność badań technicznych pojazdu - podkreśla Gotowicka-Otłog. Dlaczego policjant zatrzyma dowód mimo aktualnych badań technicznych?
Newspix / Piotr Czypionka
2 Dlaczego policjant zabierze dowód mimo ważnych badań technicznych? Jeśli w wyniku kontroli policjant będzie miał wątpliwości co do stanu technicznego auta - ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Inaczej mówiąc, samochód może posiadać aktualne z formalnego punktu widzenia badania techniczne, ale jeśli faktycznie stan techniczny pojazdu nasuwa uzasadnione podejrzenie, że pojazd ten stanowi zagrożenie na drodze - dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany - wyjaśnia Aldona Gotowicka-Otłog.
Newspix / KRZYSZTOF PALINSKI
3 Powodem do zabrania dowodu rejestracyjnego może być także brak badania technicznego lub nieprawidłowe wyznaczenie jego kolejnego terminu. Gotowicka-Otłog podkreśla, że badanie techniczne musi zostać wykonane i potwierdzone w dowodzie rejestracyjnym przez upoważnioną do tego jednostkę (stację diagnostyczną).
Newspix / Piotr CzypionkaAuto Swiat
4 Na baczności powinni mieć się kierowcy korzystający ze zniszczonego i nieczytelnego dokumentu - stróże prawa mają prawo do jego zatrzymania. Policja może ponadto zatrzymać dowód rejestracyjny w razie uzasadnionego podejrzenia, że został on przerobiony, podrobiony lub gdy zawarte w nim dane nie odpowiadają stanowi faktycznemu. Policja odsyła ten dokument do organu, który go wydał i prowadzone są czynności wyjaśniające - zaznacza Aldona Gotowicka-Otłog.
Newspix / PIOTR JEDZURA
5 Policjant w czasie kontroli drogowej sprawdza m.in. czy kierowca ma zawartą umowę ubezpieczenia OC na samochód, którym podróżuje. Jeżeli kierowca nie posiada przy sobie kwitu potwierdzającego wykupienie polisy, nie jest to w żadnym razie podstawa do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jedyną konsekwencją jest ukaranie kierowcy mandatem w wysokości 50 zł - mówi Gotowicka-Otłog. Dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy polisa faktycznie została wykupiona, a kierowca nie posiada jedynie przy sobie dowodu zawarcia umowy OC. Sytuacja będzie inna, jeżeli polisa nie została wykupiona a pojazd nie figuruje w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) lub Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W takim przypadku policja obligatoryjnie zatrzymuje dowód rejestracyjny - wyjaśnia ekspert.
Shutterstock
6 Coraz częściej spotykamy się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego z powodu montowania zewnętrznego oświetlenia w postaci różnokolorowych świateł LED przypominających oświetlenie np. policji - mówi w rozmowie z dziennik.pl Aldona Gotowicka-Otłog. - Użytkownik pojazdu mechanicznego powinien między innymi pamiętać, iż światła błyskowe w kolorze niebieskim i czerwonym są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu uprzywilejowanego, służącego do prowadzenia lub zamykania kolumn pojazdów, w związku z tym nie mogą być montowane w pojazdach cywilnych - wyjaśnia ekspert. Oświetlenie samochodu musi spełniać kryteria przewidziane przez prawo. Część osprzętu oferowanego przez sprzedawców m.in. na aukcjach internetowych nie spełnia przewidzianych norm.
Newspix / Piotr Czypionka
7 Wielu kierowców przy przerabianiu halogenów na ksenony korzysta z "conversion kits", potocznie zwanych HID-ami, których nie wolno stosować zamiast halogenów - są to nielegalne zestawy.Zastosowanie zestawu HID powoduje wzrost poboru mocy, zwiększa ryzyko zniszczenia reflektora, a ponadto oślepia kierowców jadących z naprzeciwka, z uwagi na fakt niedopasowania lamp wyładowczych do geometrii reflektora przeznaczonego wyłącznie do żarówek halogenowych. Konsekwencje prawne w przypadku wszelkich kolizji w trakcie używania takich zestawów ponosi kierowca, a nie sprzedawca.
Newspix / KRZYSZTOF PALINSKI
8 Co dzieje się, kiedy drogówka zarekwiruje dowód rejestracyjny? W takiej sytuacji policjant wydaje kierowcy pokwitowanie, w którym wskazuje przyczynę zatrzymania. Zatrzymując dowód rejestracyjny, policjant określa warunki używania pojazdu przez czas nie przekraczający 7 dni, gdyż nie w każdej sytuacji zatrzymanie dowodu rejestracyjnego stanowi bezwzględną podstawę do wyłączenia pojazdu z ruchu - mówi Aldona Gotowicka-Otłog. Warunkowe korzystanie z samochodu nie zostanie przyznane w trzech przypadkach: w razie braku zawartej umowy OC, bądź gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu lub też narusza wymagania ochrony środowiska.Jak można odzyskać dowód rejestracyjny?
policja.pl
9 Zwrot dowodu rejestracyjnego następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie. Przykładowo - okazanie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC czy też przedłożenie zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów, stanowić będzie podstawę do zwrotu zatrzymanego prawa jazdy - mówi dziennik.pl Aldona Gotowicka-Otłog. Zatrzymany dowód rejestracyjny otrzymamy w urzędzie komunikacji, właściwym ze względu na miejsce rejestracji.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję