1. Akumulator musi być sprawny

Reklama

Jeśli akumulator nie będzie w pełni naładowany, istnieje prawdopodobieństwo, że z podróży nici. Akumulator w temperaturze +25 stopni ma 100 proc. pojemności, jednak, gdy temperatura spadnie do 0, traci nawet 20 proc. swojej efektywności. Dzieje się tak, ponieważ elektrolit w niskiej temperaturze traci zdolność do magazynowania energii. Niskie temperatury sprawiają, że olej silnikowy gęstnieje, a co za tym idzie - konieczna jest większa moc do rozruchu silnika.

Pamiętaj: Sprawdź poziom naładowania akumulatora za pomocą miernika elektronicznego lub obciążeniowego. Prawidłowe wartości to: 12,5-12,7 V (napięcie spoczynkowe na zaciskach sprawnej baterii), 13,9-14,4V (napięcie ładowania). W przypadku niższych wartości, doładuj akumulator za pomocą prostownika.

2. Przymarzające drzwi zamarzające zamki

Po całonocnych mrozach przymarzające drzwi i zamarzające zamki to zmora kierowców pozostawiających auto "pod chmurką". Warto, jeszcze przed nadejściem ujemnych temperatur, zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków w aerozolu, a uszczelki zakonserwować płynem na bazie silikonu.

Pamiętaj: Jeśli masz taką możliwość, parkuj zawsze w kierunku wschodu przodem. Dzięki temu wschodzące rano słońce ogrzeje przednią szybę i nie stracisz czasu na odśnieżaniu czy mocowaniu się z drzwiami.

3. Opony zimowe

W opony zimowe warto zaopatrzyć auto już wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada i utrzymuje się poniżej +7 stopni Celsjusza. W opinii ekspertów opony zimowe "kryją w sobie" więcej naturalnego kauczuku, olej roślinny, mają mniejszą tendencję do poślizgu, zachowują większą elastyczność, a konstrukcja bieżnika zapewnia lepszą przyczepność, na lodzie, śniegu i błocie pośniegowym.

Reklama

Pamiętaj: Nigdy nie czekaj ze zmianą opon na pojawienie się pierwszego śniegu.

4. Wycieraczki

Błoto pośniegowe i śnieg sprawiają, że przednia szyba auta jest niemal cały czas zabrudzona. Co ważne, zalegające na jezdni opady atmosferyczne często odstrzeliwują spod kół poprzedzających nas aut wprost na szybę. Dobre pióra wycieraczek okazują się niezbędne.

Pamiętaj: Zużyte wycieraczki jedynie rozmażą brud i niedokładnie odprowadzą zanieczyszczenia. Jeśli więc niedokładnie zbierają zanieczyszczenia na szybie, wymień je, aby zapewnić sobie lepszą widoczność podczas mocnych opadów śniegu.

5. Płyn do spryskiwaczy - koniecznie zimowy

Kierowcy, którzy zapominają o wymianie płynu na zimowy, potem muszą udrożnić układ spryskiwaczy. Zdarza się również, że zamarznięty płyn letni zwiększa swoją objętość i niszczy węże i zbiornik.

6. Czas to pieniądz

O nim często zapominają kierowcy. Podróżowanie autem zimą ma swoje plusy i minusy. Te ostatnie zazwyczaj wiążą się z dodatkowymi minutami potrzebnymi na: poranny rozruch auta, odśnieżanie czy zdecydowanie wolniejszą jazdę po "szklance" na drodze.

Pamiętaj: Czasem wyjście z domu 15 minut wcześniej pozwala uniknąć stresu i pośpiechu, który może zakończyć się stłuczką.