Nie ma to jak zacząć dzień od wizyty na komendzie - uśmiecha się kwaśno pan Adam, któremu miesiąc temu skradziono z samochodu laptopa w warszawskim centrum handlowym Arkadia. - Chwilę po kradzieży wymiękłem, jak usłyszałem od dyżurnego, że będę czekał 3-4 godziny, aż ktoś się mną zajmie. Sprzętu nie odzyskałem. Teraz składałem zeznania, bo złapali operujących tam złodziei. A przy okazji usłyszałem kilka ciekawych informacji "z branży" - dodaje.

Reklama

Jak złodzieje dostali się do auta? Nasz rozmówca padł ofiarą "zdobyczy współczesnej techniki". Tylko w Arkadii mundurowi odnotowali kilkanaście takich przypadków. Mechanizm jest prosty, wszystko trwa kilka sekund. - Gdy zamykasz samochód, w pobliżu może być ktoś z urządzeniem zagłuszającym sygnał z kluczyków. Zamykając auto, tak naprawdę go nie zamykasz - opisuje pan Adam.

A złodziej czeka, aż kierowca odejdzie do sklepu, następnie zgarnia co się da z wnętrza auta i odjeżdża. W takim razie, jak ustrzec się przed włamaniem lub nawet kradzieżą samego auta? - Patrz na samochód, gdy go zamykasz, sprawdź ręcznie, czy zamki są zaryglowane. Przekładasz coś cennego do bagażnika? Nie rób tego na parkingu, na który przyjeżdżasz, tylko na tym, z którego wyjeżdżasz - radzi nasz bohater. O ile nie pomoże to w pierwszym przypadku, to już w drugim może wystarczyć - zwłaszcza, że jak usłyszał na komendzie - 90 proc. incydentów to wybita szyba.

Złodzieje "wolą" japońskie i koreańskie

Jeśli masz samochód marki Toyota, Mazda, Honda albo Hyundai, to jesteś w grupie mocno podwyższonego ryzyka - praktycznie 3/4 kradzionych aut w Warszawie to wyprodukowane przez te trzy firmy. Podobno mają najłatwiejsze w złamaniu zabezpieczenie i jest na nie popyt. Usłyszałem nawet, że jeden pechowiec stracił dwie mazdy w ciągu roku - relacjonuje.

Reklama

Podzielił się też z nami legendą miejską... - Usłyszałem, że kiedyś policja przejęła samochód złodziei na Puławskiej. Bawili się ich sprzętem i… zabili elektronikę na całym skrzyżowaniu, kilkadziesiąt aut. Musiały przyjechać lawety - opowiada.

Reklama

Te samochody ukradną w kilka sekund

Ciekawostka może bawić, ale po głębszym zastanowieniu nie jest już tak wesoło. Policja oraz firmy ubezpieczeniowe zauważają, że metody, jakich chwytają się rabusie, ewoluują wraz z postępem motoryzacji. Złodzieje samochodów zmieniają się w hakerów - a zmuszają ich do tego producenci aut, stosując np. system keyless. A może ułatwiają im robotę?

Przykładowo Link4 notowało przypadki kradzieży "na kolejkę". Otóż przy bezkluczykowym systemie otwierania samochodu jeden ze sprawców stoi np. w kolejce za właścicielem auta i za pomocą specjalnego urządzenia łączy się z kluczykiem, który jest w kieszeni właściciela, a następnie otwiera i uruchamia samochód, którym odjeżdża drugi sprawca.

System keyless czy też system bezkluczykowy działa w ten sposób, że komputer pokładowy wykrywa kluczyk samochodu i np. po dotknięciu klamki odblokowuje drzwi oraz immobilizer. Wystarczy wcisnąć guzik i silnik pracuje - bez wyciągania kluczyka z kieszeni czy torebki.

Warto wiedzieć, że uruchomiony w ten sposób samochód z bezkluczykowym systemem może jechać, nawet jeśli właściwy klucz jest poza pojazdem. Komputer będzie jedynie informować o braku/zgubieniu klucza - a to złodziejowi raczej nie przeszkadza, zwłaszcza kiedy już samochód dotrze na miejsce rozbiórki na części.

ADAC

Obrazem tego, jak dziurawy może być system keyless mający ułatwić nam życie, są wyniki testów zabezpieczeń samochodowych przeprowadzonych przez niemiecki automobilklub ADAC. Jego eksperci za kilkaset euro zbudowali urządzenie do przechwytywania sygnału z kluczyka i wypróbowali je w praktyce.

Oto lista aut, które specjaliści ADAC otworzyli w kilka sekund. Złodzieje także to potrafią:

Marka Model Rocznik Złodziej otworzy drzwi bez "twojego" kluczyka Złodziej uruchomi silnik bez "twojego" kluczyka i odjedzie autem
Audi A3 2015 tak tak
A4 2015 tak tak
A6 2015 tak tak
BMW 730d 2015 tak tak
Marka DS (Citroen) DS4 crossback 2014 tak tak
Ford galaxy 2015 tak tak
ecosport 2015 tak tak
Honda HR-V 2015 tak tak
Hyundai santa fe 2015 tak tak
Kia optima 2015 tak tak
Lexus RX 450h 2015 tak tak
Range Rover evoque 2015 tak tak
Renault trafic 2015 tak tak
Mazda CX-5 2015 tak tak
Mini clubman 2015 tak tak
Mitsubishi outlander 2013 tak tak
Nissan qashqai 2013 tak tak
leaf 2012 tak tak
Opel ampera 2012 tak tak
SsangYong tivoli 2015 tak tak
Subaru levorg 2015 tak tak
Toyota RAV4 2015 tak tak
Volkswagen golf VII GTD 2013 tak tak
touran 2015 tak tak