Nissan micra w najnowszym wcieleniu to całkowicie świeża konstrukcja - od kół po czubek dachu. W dodatku zaprojektowana z rozmachem. Auto jest niższe, szersze i dłuższe od poprzednich generacji. Dodatkowe milimetry przekuto na większą przestronność dla podróżnych - producent twierdzi, że ilość miejsca w kabinie należy do największych w tej klasie pojazdów.

Reklama
Nissan

Jeśli chodzi o urodę to Nissan dotrzymał słowa danego wiosną 2015 roku w Genewie - kształty proponowane przez prototyp o nazwie sway projektanci "przekuli" w samochód produkcyjny. Oczywiście trzy grosze musieli wtrącić księgowi, ale seryjna nowa micra jest niemal tak awangardowo wystylizowana jak koncept. Spojrzenie już nie spłynie jak woda po kaczce.

dziennik.pl

Charakterystycznym elementem jest na przykład krata wlotu powietrza z motywem litery V, od której aż do tylnego zderzaka prowadzą ostre linie. Samochód patrzy na świat przez klosze świateł w kształcie bumerangu. Klamki tylnych drzwi ukryto w słupkach C. Co więcej, producent przewidział 10 kolorów karoserii. A opcje personalizacji nadwozia i wnętrza pozwalają na skonfigurowanie 125 różnych wariantów.

Nissan

Wyposażenie? Piąte pokolenie micry nie tylko pod względem przestronności ma być prymusem w segmencie B. Także bogactwo systemów pilnujących bezpieczeństwa powinno zawstydzić rywali. Wśród rozwiązań spotykanych zwykle tylko w większych autach warto wymienić system kamer 360° oraz funkcję zapobiegania niezamierzonej zmianie pasa ruchu.

Micra, obecna w Europie od 1983 roku, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych nazw modeli. Na całym świecie sprzedano ponad 7 mln tych samochodów.

Samochód może być również wyposażony w system hamowania awaryjnego z rozpoznawaniem pieszych (nowość w Nissanie na rynku europejskim) oraz funkcje rozpoznawania znaków drogowych i ostrzegania o pojeździe w martwym polu.

Nissan

Za ciekawy bajer można uznać nowy sześciogłośnikowy system audio Bose. Jego niezwykłość polega na dwóch głośnikach wbudowanych w zagłówek fotela kierowcy - w ocenie konstruktorów mają one zapewnić "wrażenie zanurzenia w dźwięku". Poza tym micra jest wyposażona w 7-calowy kolorowy centralny wyświetlacz, przez który kierowca obsługuje system audio, nawigację, telefon komórkowy, pobrane aplikacje oraz moduł sterowania głosem Siri współpracujący z interfejsem Apple CarPlay.

Nissan

Na drodze? Producent zapewnia, że nowa micra będzie jeździć koncertowo. Inżynierowie wszczepili systemy stosowane w modelach qashqai czy x-trail i w efekcie np. ograniczono podsterowność (wyjeżdżanie auta przodem na zewnątrz zakrętu).

Nissan

Na pensję uczciwie zapracowali też spece od wygłuszenia i aerodynamiki. Ponoć w kabinie można rozmawiać bez podnoszenia głosu m.in. dzięki zastosowaniu specjalnych paneli pod podwoziem. Spoiler dachowy i boczne ułatwiają przepływ powietrza. Finalnie nowa micra charakteryzuje się najniższym współczynnikiem oporu w klasie hatchbacków, wynoszącym 0,29.

Silniki? Nowy nissan micra wchodzi na rynek z turbobenzynowym trzycylindrowym sercem o pojemności 0,9 l oraz z turbodieslem 1.5 dCi. Obydwie jednostki rozwijają moc 90 KM. Wkrótce dołączy do nich 73-konny wolnossący jednolitrowy benzynowiec.

Nissan micra wraca na nasz kontynent

Nissan micra nowej generacji już w produkcji - pierwsze egzemplarze opuściły linię montażową w zakładach Renault we Flins (Francja). Tym samym po siedmioletniej przerwie produkcja tego modelu wraca do Europy. Nowa micra jest też pierwszym osobowym Nissanem, który powstaje w zakładzie francuskiej marki na Starym Kontynencie. Wcześniejsza wersja docierała m.in. do Polski z Indii.

Nissan

Producent argumentuje przeniesienie produkcji na nasz kontynent tym, że właśnie w Europie mieszka największa liczba potencjalnych nabywców tego modelu. Wreszcie szybciej będzie można sprostać zapotrzebowaniu, a czas to pieniądz...

Fabryka w miejscowości Flins na zachód od Paryża działa od 1952 roku. Zakład zajmuje powierzchnię 237 hektarów i jest najdłużej działającą fabryką samochodów w Grupie Renault. Obecnie produkowane są tam także clio i elektryczny zoe.

Sprzedaż w Polsce rozpocznie się wiosną 2017 roku. Rywale? Skoda fabia, kia rio, ford fiesta i inne...

Nissan