Jak wynika z opublikowanych danych dotyczących Volkswagena, na które powołuje się AP, koncern w grudniu 2016 sprzedał 567 tys. 900 aut, rok wcześniej było to 487 tys. 700 samochodów.

Reklama

Na poprawę danych wpłynął przede wszystkim wzrost sprzedaży (o 29 proc.) w Chinach, największym odbiorcy motoryzacyjnego koncernu z Niemiec, oraz w USA (wzrost o 20 proc.). Sprzedaż na rynku niemieckim spadła natomiast w grudniu o 14 proc.

AP podkreśla, że wzrost sprzedaży VW odnotował mimo skandalu związanego z zaniżaniem emisji spalin w swoich dieslach. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) prowadziła dochodzenie w tej sprawie. W efekcie koncern z Wolfsburga przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników diesla.

VW znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. W zawartej w czerwcu 2016 roku ugodzie z władzami USA i tamtejszymi właścicielami diesli zobowiązał się do wypłacenia im 14,7 mld dol. odszkodowań. Kwota ta wzrosła do 16,5 mld dol. w rezultacie dalszych porozumień z amerykańskimi adwokatami i poszkodowanymi dilerami samochodowymi.