Rząd wymyślił nowe kary! To nie przelewki, bo zapłacisz nawet 5 tys. zł kary

2012-04-26 09:35 | Aktualizacja: 09:36
Koło samochodu

Koło samochodu (Fot. Axel Wierdemann / Inne)

Tego jeszcze w Polsce nie było. Urzędnicy resortu w rządzie Donalda Tuska mają nowy pomysł na ściganie polskich kierowców. Najgorsze jest to, że każdy kto złamie nowy przepis zapłać nawet 5 tys. zł kary!

reklama


Dzisiaj kary nakładane są tylko na kierowców samochodów ciężarowych, którzy przekraczają dopuszczalne masy. Problem w tym, że również właściciele mniejszych pojazdów przeładowują je ponad miarę.

– Przewóz ładunku samochodem o masie do 3,5 tony nie wymaga posiadania licencji. Tyle że zdarza nam się zatrzymywać pojazdy, które w rzeczywistości ważą nawet 8 ton, tak bardzo są przeładowane. Dzisiaj możemy kierowcę jedynie ukarać mandatem do 500 zł – mówi Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Sytuację zmienić ma nowelizacja ustawy o drogach publicznych, której projekt przygotowało Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wprowadzi ona nowy rodzaj kar administracyjnych - właśnie za przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, określonej w dowodzie rejestracyjnym.

Przewidziano trzy rodzaje sankcji:

● 500 zł – gdy waga pojazdu przekracza nie więcej niż o 10 proc. dopuszczalną masę,

● 2 tys. zł – gdy przekroczenie wynosi od 10 do 50 proc.,

● 5 tys. zł – w przypadku cięższych naruszeń.

Decyzję administracyjną o nałożeniu takiej kary będą podejmować policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna i Służba Celna.

Z uzasadnienia projektu wynika, że przeciążanie samochodów staje się coraz większym problemem. Z danych GITD wynika, że na 10 tys. pojazdów od kilkudziesięciu do kilkuset jest przeciążonych. Walkę z tym zjawiskiem ma wspomóc system trzystu wag preselekcyjnych, rozmieszczonych w całym kraju.

Nowelizacja ma też zwolnić z opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych niektóre typy pojazdów. Za darmo można będzie ciągnąć przyczepę samochodem, którego masa nie przekracza 3,5 tony. Opłata nie będzie też obowiązywała autobusów przewożących niepełnosprawnych oraz przystosowanych do przewozu takich osób pojazdów specjalnych.

Etap legislacyjny

Uzgodnienia międzyresortowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 50
 • ~Kriss2014-10-30 18:46

  Rząd najlepiej by karał kierowców ,to jest żenada i robienie kasy .Mam busa i świadczę uslugi dla jednej firmy i jest tak że jak nie zaladuję 2 ton to nie wyjadę ,wiadomo biorę bo chcę mieć pracę .Więc uważam że powinien Pan Minister transportu pomysleć kto żądzi w załadowaniu ponad normę i karać zaladowcę a nie kierowcę bo jak będzie przeklamanie w dokumentach to co ,a pozaty kierowca niema wgi w oczach.

 • ~mm2013-11-20 13:42

  Tu chodzi o Via Toll, większość przeładowanych busów to auta na bliźniaku, konstrukcyjnie przygotowane do wożenia 2,5 t, ale rejestrowane jako auta do 3,5 t, wpisane mają ładowność około 1 t, to jest kolejny skok na kasę naszego rządu, nikt przy zdrowych zmysłach nie załaduje na chudego busika na pojedynczym kole np. 3 t, takie auto najnormalniej się połamie, widzę ze większość komentujących nie ma pojęcia o czym pisze.

 • ~michal2013-05-14 20:27

  zobaczmy jak wykoncza busy ile wiecej beda placic za wszystko przeciez busy to dystrybucja głąby

 • ~piotr paweł2013-02-07 16:08

  Jak wykręcicie kieszenie kierowców do sucha,przeładowywanie samochodów się skończy,a drogi dalej będą z koleinami i dziurami,wasi niestrudzeni bajkopisarze wymyślą następną przyczynę tego stanu.Jednak nie będzie tam ani słowa o jakości remontów dróg i złodziejskim [niezgodnym z planami technicznymi] budowaniem dróg.Moim zdaniem podejście decydentów do problemu jest w większej mierze cwaniactwem niż działaniem przemyślanym i co najważniejsze dającym jakiekolwiek efekty.

 • ~Gość serwisu2012-09-13 15:51

  Karać za wszystko,podnieść podatki,akcyzę na paliwo,paliw,podatek drogowy,wprowadzić obowiązek jazdy na najdroższych oponach,wybranych przez nasz najwybitniejszy rząd.Rostowski ty skończysz naszą gospodarkę ze swoimi zdolnościami powinieneś prowadzić warzywniak.

 • ~Gość serwisu2012-09-13 15:29

  Pajace niedługo za puszczenie bąka w samochodzie będzie kara administracyjna.Jestem ciekawy kto zarobi na was darmozjady jak wykończycie firmy.Wat,akcyzę,i inne podatki,może Rostowski,itd,celna,i policja się złożą.Jedna banda kretynów

 • ~Arek2012-05-26 12:12

  Kolejny martwy przepis, tu potrzeba są kary po kilkadziesiąt tysięcy zł jak w Niemczech, no i kto to będzie badał jak co 2 samochód za dużo waży ?.
  Przecież w Polsce każdy ma wszystko gdzieś.

 • ~kierowca2012-04-28 04:40

  Jak nie przeladujesz to sie nie nasz czym przejmowac kary nie zaplacisz,, Niech sie martwi ten co bedzie przewadowywal,Proste jak drut,,

 • ~rudy2012-04-27 00:53

  to nie rzad to banda zlodziei

 • ~traktor2012-04-26 23:45

  Tylko 2 tys z 50% przeładowania? Zdecydowanie za mało! Taka ciężarówka niszczy drogę pięć razy bardziej niż wyładowana tylko w 100% (to idzie w czwartej potędze wagi). Powinno być ze 20 tys, żeby naprawdę odstraszyć.
  I uzależnione od tonażu, co innego przeciążone Kangoo a co innego tzw. Tir...


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV