Rząd wymyślił nowe kary! To nie przelewki, bo zapłacisz nawet 5 tys. zł kary

| Aktualizacja:
X

Tego jeszcze w Polsce nie było. Urzędnicy resortu w rządzie Donalda Tuska mają nowy pomysł na ściganie polskich kierowców. Najgorsze jest to, że każdy kto złamie nowy przepis zapłać nawet 5 tys. zł kary!

Dzisiaj kary nakładane są tylko na kierowców samochodów ciężarowych, którzy przekraczają dopuszczalne masy. Problem w tym, że również właściciele mniejszych pojazdów przeładowują je ponad miarę.

– Przewóz ładunku samochodem o masie do 3,5 tony nie wymaga posiadania licencji. Tyle że zdarza nam się zatrzymywać pojazdy, które w rzeczywistości ważą nawet 8 ton, tak bardzo są przeładowane. Dzisiaj możemy kierowcę jedynie ukarać mandatem do 500 zł – mówi Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Sytuację zmienić ma nowelizacja ustawy o drogach publicznych, której projekt przygotowało Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wprowadzi ona nowy rodzaj kar administracyjnych - właśnie za przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, określonej w dowodzie rejestracyjnym.

Przewidziano trzy rodzaje sankcji:

● 500 zł – gdy waga pojazdu przekracza nie więcej niż o 10 proc. dopuszczalną masę,

● 2 tys. zł – gdy przekroczenie wynosi od 10 do 50 proc.,

● 5 tys. zł – w przypadku cięższych naruszeń.

Decyzję administracyjną o nałożeniu takiej kary będą podejmować policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna i Służba Celna.

Z uzasadnienia projektu wynika, że przeciążanie samochodów staje się coraz większym problemem. Z danych GITD wynika, że na 10 tys. pojazdów od kilkudziesięciu do kilkuset jest przeciążonych. Walkę z tym zjawiskiem ma wspomóc system trzystu wag preselekcyjnych, rozmieszczonych w całym kraju.

Nowelizacja ma też zwolnić z opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych niektóre typy pojazdów. Za darmo można będzie ciągnąć przyczepę samochodem, którego masa nie przekracza 3,5 tony. Opłata nie będzie też obowiązywała autobusów przewożących niepełnosprawnych oraz przystosowanych do przewozu takich osób pojazdów specjalnych.

Etap legislacyjny

Uzgodnienia międzyresortowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~~Wiesio13 bicz na POkraki
   2012-04-26 11:57
   księgowy mafii i rudy krętacz przeliczyli się z obliczeniami za wpływy z fotoradarów i teraz próbują okraść swoich obywateli w inny sposób!!!
  • ~adam
   2012-04-26 12:00
   WYobraz sobie ze jedzie za TObą bus który z ładunkiem waży 5ton zamiast 3,5tony,nagle na droge wchodzi pieszy i nagle musicie zahamowac,ok po ok 40-60 metrach stoicie w miejscu a bus zatrzyma sie po 100m i jaki z uego wniosek? Pieszy zdąży uciec na bok,bus siedzi wam na dachu,wy leżycie w czarnym worku,kierowca busa idzie siedzieć za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym a jego szef liczy kasę z ubezpieczenia i szuka nowego kierowcy. Wciaz chcecie jeździć wśród przeciazonych busów?
  • ~hefaLump czesław
   2012-04-26 11:50
   Ostatnio załadowali mi 3tony rur na Cytryne.1700kg za duzo,niby mógłbym jechać ale rury wystawały 1,5m za burte i podniosły mi przednie kola,całkowity brak sterownosci. Chcecie zeby takie busy jeździły po drogach? PIerwszy zakret i trup na miejscu. Akurat ten przepis jest dobry! Zgadzam sie W zupełności. KIerowcy osobowek niech sie nie boja,im ciężko bedzie przekroczyc DMC.
  • ~Gość
   2012-04-26 11:44
   I słusznie, że wprowadzają tego rodzaju kary. W całej cywilizowanej Europie są tego rodzaju przepisy. Przeładowany samochód zagraża bezpieczeźswu na drodze o czym każdy myślący człowiek powinien wiedzieć.
  • ~bardzo słusznie bo zafajdane gnojki
   2012-04-26 11:42
   niszczą polskie drogi.
  • ~dobry "krawiec" pilnie poszukiwany
   2012-04-26 12:30
   Powoli zaczynam rozumieć przyczyny ujemnego przyrostu naturalnego w Polsce.

   Nie zdziwi mnie bowiem fakt ukarania matki za poród dziecka. Jak sądzę ojciec również się nie wywinie, ponieważ przyczynił się do poczęcia.

   Zasób głupich pomysłów obdzierania obywatela z resztek dobytku, zdaje się nie mieć końca. Wszak państwowa kiesa wciąż dziurawa.
  • ~axe - wybielacz nad wybielacze
   2012-04-26 13:10
   czy to jest ten pan rzecznik co ma problemy z kolorem? (własnym). bierze rewanż słodko nam reklamując mandaty?
  • ~Maria
   2012-04-26 13:55
   Jak widać każdy "beret" wiąże się z ćwokiem i prawdziwym a nie politycznym matołem. I z każdego "bereta", który przeładowuje swoją furę ponad miarę, powinno się zedrzeć skórę by poszedł w samych gaciach. Wtedy może zastanowi się po co są przepisy.
   Jak zwykle znajdzie się obrońca Polaków, który gdzieś mają przepisy. Na szczęście co raz mniej takich matołów.
  • ~@POlitbiuro
   2012-04-26 13:54
   Właśnie rząd zastanawia się nad abolicją i całkowitym zniesieniem "kary", jaką jest emerytura.
  • ~POlitbiuro
   2012-04-26 13:46
   RZĄDwymyślił nową karę ,emeryturę,...
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.