Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która wejdzie w życie 11 lutego 2012 roku. Zgodnie z nowelą właściciel ubezpieczonego pojazdu z takiego pisma dowie się także o skutkach wypowiedzenia umowy, a także o konsekwencjach jej niewypowiedzenia. Informację o tym, wraz z nowymi składkami i pouczeniami kierowca będzie mógł otrzymać na e-maila. Z tym że drogą elektroniczną dostanie powiadomienie, o ile wyrazi zgodę na taką formę komunikacji.
Nowe przepisy mają sprawić, że zniknie ryzyko tzw. podwójnego ubezpieczenia. Chodzi o sytuację, w której właściciel auta zapomni wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia i zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny okres, a dodatkowo wykupi nową polisę OC. Po 11 lutego nawet jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, mimo otrzymanego powiadomienia, będzie można wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia. Wówczas jednak właściciel auta będzie musiał zapłacić firmie, której wypowiada umowę, składkę za okres, przez jaki auto było ubezpieczone.
Zgodnie z nowymi przepisami nabywca używanego samochodu będzie mógł wypowiedzieć dotychczasową umowę OC ze skutkiem natychmiastowym. Natomiast jeszcze dziś przepisy nakazują zachowanie w takiej sytuacji trzydziestodniowego terminu wypowiedzenia.
Podstawa prawna
Reklama
Art. 1 pkt 15, 16 ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 205, poz. 1210).