Jak wynika z danych policji w grupie kierowców w wieku 18-69 lat, którzy są sprawcami wypadków drogowych, osoby po 60. roku życia przyczyniają się do najmniejszej części z nich. Jednakludzie w tym wieku mają słabszy refleks, dłuższy czas reakcji, częściej cierpią na różne dolegliwości fizyczne.

>>>Dziś młody kierowca zabije trzy osoby

"Gdy czas reakcji zaczyna się wydłużać, najprostszym rozwiązaniem staje się zachowanie większego odstępu za poprzedzającym samochodem. Aby nie rozpraszać się podczas jazdy, można ograniczyć słuchanie radia, a obowiązek studiowania mapy i pilnowania wytyczania trasy powierzyć pasażerowi. Można także zainstalować szersze lusterko wsteczne, które ograniczy wielkość <martwego pola>. Z kolei skupienie wzroku na prawej linii namalowanej na granicy jezdni pomoże uniknąć oślepienia przez nadjeżdżający z przeciwka pojazd. Przydatne mogą się okazać specjalne żółte okulary do nocnej jazdy." - radzą starszym kierowcom trenerzy ze Szkoły Jazdy RenaultReklama

Dbaj o zachowanie dobrych zdolności motorycznych. Pomoże w tym utrzymywanie stałej aktywności fizycznej i psychicznej. Nie będziesz miał problemu np. z odwracaniem głowy, i dłużej zachowasz możliwość szybkiego reagowania.

>>>Polacy bezmyślnie palą benzynę

czytaj dalejZapytaj lekarza, czy przyjmowane leki nie mają wpływu na zdolności motoryczne. Istotne jest także weryfikowanie swoich umiejętności na specjalnych szkoleniach bezpiecznej jazdy. Trening pod okiem profesjonalnego instruktora pozwala na skorygowanie błędów związanych z techniką jazdy, a także umożliwia opanowanie odpowiednich reakcji w obliczu zagrożenia na drodze.

>>>Kierowco! Nie pij w nocy, bo zginiesz rano

Trenerzy ze Szkoły Jazdy Renault proponują też, aby starsi kierowcy w miarę możliwości unikali podróżowania w godzinach szczytu i w warunkach słabej widoczności.

"Bardzo ważnym aspektem jest także kształtowanie życzliwych postaw wśród młodszych osób. Starsi kierowcy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, mającymi ogromne doświadczenie i wyobraźnię, której często brakuje młodszym użytkownikom dróg." - podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

>>>Uważaj, żeby upał nie zabił cię w aucie