Inne
Reklama
Inne

Fotorapid CM jest dziełem polskiego producenta urządzeń radarowych firmy Zurad. Na pokładzie ma zamontowaną dziesięcio megapikselową kamerę o dwunastobitowej głębi koloru - dzięki temu rozwiązaniu zdjęcia przekraczających prędkość charakteryzują się niespotykaną dotąd jakością.

Starsze urządzenia robiły fotki, na których nie było widać twarzy lub była ona mało czytelna, dzięki temu "pirat" wypierał się, że to nie on prowadził auto i nie pamięta, kto wtedy jechał. W najłagodniejszym przypadku kończyło się na mandacie bez punktów karnych (w najgorszym sprawa trafiała do sądu). Jednak niedługo nadejdzie koniec bezkarności - jak dowiedział się DZIENNIK kilka fotorapidów CM już pracuje przy naszych drogach, a ich liczba powinna rosnąć.

>>>Zobacz, jak oszukać laserowy radarInne

Gdzie trzeba spodziewać się tego urządzenia? Fotorapid CM może być używany w różnych konfiguracjach: stacjonarnie, czyli na maszcie przy drodze (już postawione maszty przeznaczone do poprzedniej generacji fotorapida wersji C nie wymagają przeróbki, by móc obsługiwać CM).

Przenośnie - będąc umieszczonym na trójnogu lub w zaparkowanym pojeździe. Nową możliwością pracy przy drodze jest przewoźny kontenerek (foto obok), który dzięki możliwości podziału na dwie części zmieści się do każdego pojazdu.

>>>Afera z policyjnymi radarami w tle

Fotorapid CM może być zdalnie obsługiwany za pomocą łączy bezprzewodowych. Dzięki temu urządzenie może być ustawione bezpośrednio przy jezdni, a obsługa w kabinie zaparkowanego nieopodal pojazdu ma pełen podgląd wykonywanych zdjęć oraz dostęp do wszystkich funkcji konfiguracyjnych - ustawiając jego parametry np. w zależności od zmieniającej się pogody.

Informacje z fotoradaru umieszczonego na maszcie mogą być przekazywane drogą radiową na dowolne odległości w zależności od środka transmisji. Nowy fotoradar posiada także funkcję czytania tablic rejestracyjnych pojazdów (ANPR/ALPR) - może być ona wykorzystana z zewnętrznym modułem czytania tablic lub automatycznie czytać tablice z już wykonanych zdjęć (jako moduł przeglądarki fotografii).

Zarówno oprogramowanie do obróbki zdjęć jak i urządzenie Fotorapid CM wykorzystują własny format plików, ZUR, który zapewnia poufność oraz rzetelność całego procesu mandatowania.Słowem, nie da się tych fotografii zafałszować.