Inne / Ford
Reklama
Inne

Dobre używane - jak kupić?

Taniej, nie znaczy lepiej - jeśli do zakupu samochodu używanego nie podejdziemy z rozsądkiem. Zanim zdecydujemy się na wybrany model, warto zastanowić się nad tym w jakich celach i warunkach będziemy go używać, jakie ma wyposażenie z którego będziemy korzystać na co dzień, oraz czy stać nas na jego utrzymanie. Poniżej kilka rad co zrobić, by nie stracić na zakupie używanego auta.

Legalność po pierwsze

Inne

Najważniejszym krokiem przy zakupie używanego auta jest sprawdzenie legalności pojazdu. Należy sprawdzić czy auto posiada komplet dokumentów, aby dowiedzieć się czy jest ono serwisowane, zakupione w kraju oraz ilu miało właścicieli. Dokumenty sprawdzamy razem z numerem nadwozia i numerem silnika. Najczęściej są one umieszczane pod pokrywą silnika lub wewnątrz samochodu obok dywanika pasażera - w zależności od producenta. To pozwoli zweryfikować legalność samochodu.

>>>Koniec fałszowania liczników w autach!

Po drugie stan techniczny

Jeśli nie mamy znajomego mechanika, który podpowie nam jak sprawdzić stan techniczny pojazdu, to jest kilka sposobów, które mogą nam podpowiedzieć, co nieco o historii auta.

"Przebieg samochodu jest wyznacznikiem zużycia eksploatacyjnego - podpowiada nam, że im więcej przejechanych kilometrów tym większe prawdopodobieństwo kosztownych napraw. Jeśli w książeczce serwisowej nie ma szczegółowych informacji na ten temat, może świadczyć to o zatajeniu prawdziwych informacji. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, czy wytarta jest kierownica, lewarek od zmiany biegu i nakładki na pedały" - tłumaczy dziennikowi.pl Dawid Wiercigroch, kierownik sprzedaży samochodów używanych śląskiego dilera Auto-Boss (diler samochodów marki Ford i Volvo).

Pod maską samochodu czyhają na nas największe pułapki. Zbyt czysty silnik samochodu może sugerować, że sprzedawca chce coś przed nami zataić. Pod pokrywą silnika sprawdzamy więc ewentualne wycieki. Warto też przyjrzeć się, czy nie ma śladów naprawy, które objawiają się uszkodzeniem lakieru na śrubach.

Teraz sprawdzamy stan i kolor oleju silnikowego, oraz czy w płynie do chłodzenia nie ma śladów oleju, który może świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą. Po zapaleniu silnika (najlepiej zimnego) osłuchujemy jego pracę, czy nie jest zbyt głośny i nie wydobywają się spod maski niepokojące dźwięki w postaci stuków i pisków.

Zobacz, jak kupić używany samochód - czytaj dalej>>>Trzecia zasada - uważaj na lakier

Dla większości kupujących ważne jest to, żeby samochód był bezwypadkowy. Choć to, że samochód miał jakąś "stłuczkę” na drodze nie przekreśla jego wartości, jeśli naprawa była wykonana według technologii jaką przewiduje producent w autoryzowanym warsztacie napraw nadwozi i jest to udokumentowane. Wówczas samochód nie traci gwarancji na perforację jaką daje producent, oraz dostaje gwarancję na naprawę blacharską.

Reklama

Jak sprawdzić, czy samochód, który kupujemy od osoby prywatnej jest bezwypadkowy, wyjaśnia nam Dawid Wiercigroch - "Z dystansem należy podejść do samochodu i przyjrzeć się wnikliwie, czy odcienie lakieru nie różnią się między sąsiadującymi elementami. Dla pewności, można sprawdzić czujnikiem grubości lakieru czy samochód nie ma dodatkowych, niewidocznych warstw. Jeżeli pojawiają się różnice, możemy mieć pewność, że samochód mógł uczestniczyć w wypadku."

Oceniaj surowo!

Do kupna samochodu nie można podejść emocjonalnie, zwłaszcza jeśli naszym sprzedawcą jest osoba prywatna, której zależy na szybkiej sprzedaży. Nie sugerujmy się więc wyglądem auta, ale stanem technicznym i kompletem dokumentów, bo od tego zależy jak długo będziemy je użytkowali bez dodatkowego finansowania.

Szczególnie trzeba pamiętać o ograniczonym zaufaniu do prywatnych sprzedawców. Szukając samochodów przez internet możemy spotkać się z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w ogłoszeniach lub "naciąganą prawdą", która skutkuje dodatkowymi kosztami po zakupie.

Z kolei ofertę z giełdy samochodowej jest ciężko sprawdzić, bo sprzedawcy podpisują z nami umowę kupna "na masce" i tego samego dnia znikają, zostawiając klienta z jego nowym nabytkiem i problemami.

Zobacz, jak kupić używany samochód - czytaj dalej>>>Testuj i kupuj bezpiecznie

Jeśli szukamy samochodu w komisie, to tylko w takim gdzie dają możliwość sprawdzenia samochodu na ścieżce diagnostycznej. Nie powinniśmy się spieszyć z decyzją i dokładnie sprawdzajmy każdy szczegół. Jazda próbna to nasz obowiązek!

Co raz bardziej doceniany jest autoryzowany diler, który sprawdza samochody przed zakupem i dalszą odsprzedażą, aby móc dać nowemu nabywcy rok rękojmi na zakupiony samochód, oraz możliwość zakupu samochodu używanego z gwarancją mechaniczną. Po zakupie samochodu używanego nabywca otrzymuje także pomoc wyspecjalizowanego i przeszkolonego personelu z doświadczeniem.

"Większość samochodów u dealera zostawiana jest w rozliczeniu poprzez klientów zamieniających używane na nowe samochody, co skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem trafienia na jakiś <bubel>" - komentuje Dawid Wiercigroch z Auto-Boss.

Jeśli nie czujemy się pewni swojej decyzji przy zakupie samochodu używanego, warto skorzystać z porad zaprzyjaźnionego mechanika lub specjalistów, którzy pracują przy autoryzowanych salonach dilerów. Pamiętajmy, że tylko pewne źródło pochodzenia oraz historia serwisowania gwarantują długie i bezawaryjne użytkowanie samochodu używanego.

Koniecznie zapytaj o:

- pochodzenie samochodu

- liczbę właścicieli

- udokumentowany przebieg

- terminowość przeglądów

- naprawy blacharskie wykonywane według technologii producenta marki.