Inne / Mat. pras. General Motors
Reklama

W dniu urodzin nawet konkurencyjny Ford składa życzenia General Motors (zdjęcie siedziby Forda). GM powstał 16 września 1908 roku - założycielem spółki był William C. Billy Durant. Jeszcze w tym samym roku do marki Buick amerykańska firma dokupiła markę Oldsomobile. Rok później w 1909 r. za 5,5 mln dolarów GM kupił Cadillaca. Obecnie w koronie GM jest 16 marek - na liście są m.in. Opel, Saab, Chevrolet, Corvette, Hummer i inni.

Spółka General Motors sprzedała przez ostatnie 100 lat ponad 450 milionów samochodów i ciężarówek na całym świecie. Produkując w 35 krajach i posiadając niemal 24 000 salonów dilerskich na całym świecie, GM jest największym producentem samochodów pod słońcem.

W ostatnim stuleciu GM wprowadził wiele innowacji, które pomogły stworzyć dzisiejsze samochody i wszystko co z nimi związane. Na liście osiągnięć jest elektryczny samoczynny rozrusznik, całkowicie automatyczna przekładnia, katalizator, bezpiecznie pękające szkło i pochłaniającą energię kolumnę kierownicy

Jednak GM to nie tylko cztery kółka. Ludzie z GM stworzyli pierwszą na świecie mechaniczną pompę serca, zaprojektowali i wyprodukowali pojazd księżycowy LRV wykorzystany przez astronautów podczas misji Apollo 15. Amerykański koncern pomógł opracować pierwszy na świecie komputerowy system operacyjny.

pNajwiększą z atrakcji jakie GM ujawniło z okazji wiekowego jubileuszu jest produkcyjna wersja Chevroleta Volt, czyli samochód o napędzie elektrycznym, który ma być przyszłością motoryzacji. Właśnie takim autem GM wjeżdża w kolejne 100 lat. Pod poniższym linkiem znajdziecie więcej informacji o tym cudzie techniki.

>>>Poznaj elektrycznego Chevroleta...Mało tego podczas październikowej gali w Paryżu zobaczymy 5 światowych i 3 europejskie premiery ze stajni General Motors. Chevrolet wystawi model Cruze (następca Lacetti) i Orlando - prototyp 7-osobowego vana. Nie zabraknie najnowszego Camaro. Volt też tam będzie.
Opel pochwali się świeżą Insignią Sports Tourer (kombi) - limuzyna wystąpi także jako ekologiczny wariant ecoflex. Cadillac przywiezie do Europy luksusowego CTS-a kombi.Saab też szykuje światowy hit.

>>>Zobacz, na filmie jak działa Chevrolet na prąd

Gigant z USA działa także w Polsce - firma General Motors Poland istnieje od maja 1991 roku. Początkowo sprzedawano Ople. Wiosną 2004 roku w ofercie pojawiły się samochody marki Chevrolet. Jesienią 2004 r. GM Poland stał się generalnym importerem i dystrybutorem Saaba.
Produkcję samochodów General Motors Poland rozpoczął w 1994 roku. Na warszawskim Żeraniu uruchomiono montaż Opla Astry, a następnie od 1998 roku, Vectry B. Stołeczna montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000 roku.

Teraz na Żeraniu w najlepsze trwa produkcja Chevroleta Aveo - wystartowała jesienią 2007 roku. W maju 2008 roku do sedana dołączył hatchback. Od lipca FSO produkuje aveo na rynki całej Europy. Miesięcznie z taśm produkcyjnych zjeżdża do 4 tys. samochodów.

>>>Nowy chevrolet z Polski zamiast lanosa

Głównym i najważniejszym miejscem produkcji General Motors w Polsce jest, otwarta w październiku 1998 roku, fabryka w Gliwicach. To jeden z najnowocześniejszych zakładów GM na świecie i wicelider pod względem produkcji aut w Polsce - do końca sierpnia z taśmy wyjechało w świat 135 tys. opli (liderem jest Fiat - w tyskiej fabryce powstało niemal 297 tys. samochodów).

Reklama

Do Opla należy ponad 22 proc. naszego rynku. Znaczna część produkcji gliwickiej fabryki to siedmioosobowy van zafira - niemal 64 proc. Poza zafirą w Gliwicach powstaje jeszcze Astra Classic i Astra III sedan.

Przypominamy, że następną generację oplowskiego kompaktu wyprodukuje pięć zakładów GM Europe - Russelsheim i Bochum (Niemcy), Ellesmere Port (Wielka Brytania), Trollhättan (Szwecja) i polska fabryka GM na Śląsku.

>>>Oto tajemniczy Opel z Polski!