Kierując samochodem Polacy najczęściej oddają się słuchaniu radia lub muzyki. Dźwięki muzyki towarzyszą w aucie 37,5 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn - tak wynika z badania przeprowadzonego przez porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Reklama

Wysoki odsetek ankietowanych kierowców uprawia lub uprawiało seks w samochodzie. Do takich doświadczeń przyznaje się 29 proc. panów i 15,5 proc. pań.

>>>Za kierownicą facet jest gorszy od kobiety

Spośród ankietowanych, 33 proc. kobiet oraz 25 proc. mężczyzn deklaruje, że podczas jazdy koncentruje się wyłącznie na prowadzeniu samochodu.

Rozmowy przez telefon za kółkiem prowadzi 11,5 proc. pań oraz 12 proc. panów. Według Polaków jest to jednocześnie najpoważniejsza przyczyna wypadków spośród wszystkich rozpraszających uwagę czynności wykonywanych podczas prowadzenia auta - taką odpowiedź wskazało 62 proc. kobiet oraz 50,5 proc. mężczyzn.

Rozmawianie przez telefon komórkowy to również najbardziej denerwujące zachowanie kierowców w oczach osób, które są pasażerami (wskazanie 29,5 proc. kobiet oraz 26,5 proc. mężczyzn). Polacy coraz lepiej rozumieją negatywny wpływ rozmów telefonicznych na bezpieczeństwo jazdy.

>>>Kobieta w aucie woli powoli, on chce szybko

"Rozkojarzenie podczas biznesowej czy prywatnej pogawędki często kończy się nie tylko wypadkiem, ale również problemami z ubezpieczeniem. Jeśli firma ubezpieczeniowa sprawdzi, że uczestnicząc w wypadku rozmawialiśmy przez komórkę, może odmówić wypłaty odszkodowania." - ostrzega Wojciech Rabiej z porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl.

Według kobiet, drugą najpoważniejszą przyczyną wypadków jest robienie makijażu np. podczas jazdy w korku (11 proc. odpowiedzi), ale jednocześnie tylko 2 proc. pań deklaruje, że prowadząc auto poświęca się właśnie tej czynności.

>>>Kalendarz Pirelli 2010. Nagie sceny tuż tuż

Polacy nie przyznają się też do palenia papierosów: za kierownicą pali jedynie 1 proc. kobiet i 3,5 proc. mężczyzn. Może dlatego, że gdy kierowcy palą, bardzo przeszkadza to pasażerom, co potwierdziło 18,5 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn.

Choć 79 proc. respondentów badania "Co Polacy robią za kierownicą?" podczas kierowania samochodem nigdy nie doświadczyło niczego dziwnego, to wielu wymieniło tak niecodzienne sytuacje jak - niespodziewane pojawienie się na drodze stada krów lub dzików, zderzenie z ogromnym jeleniem lub sarną, a nawet… wpadnięcie przez uchylone okno zająca!

A ty co wyprawiasz w aucie?