Zwierzak "trafiony" i co dalej? Pamiętaj o właściwym postępowaniu. Na początku musisz zabezpieczyć miejsce kolizji - włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt. Jeśli są osoby ranne, niezwłocznie udziel im pomocy i zawiadom odpowiednie służby pomocnicze: pogotowie i policję, od której musisz otrzymać zaświadczenie potrzebne przy likwidacji szkody z ubezpieczenia AC. Pamiętaj również, aby nie zabierać potrąconego czy też martwego zwierzęcia ani go nie dotykać - może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

>>>Masz auto? Nie daj naciągnąć się na polisie

Reklama

A kto zapłaci?

Niestety, sprawa nie jest oczywista. Decyzja o tym, kto wypłaci odszkodowanie zależy od wielu okoliczności towarzyszących kolizji. Jednym z nich jest prędkość - gdy zauważymy zwierzę wbiegające na jezdnię powinniśmy natychmiast ją ograniczyć. Jeśli okaże się, że tego nie zrobiliśmy, nie możemy liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela. Inne czynniki, które wpływają na wypłatę odszkodowania to między innymi gatunek zwierzęcia, z którym doszło do zderzenia oraz kto jest właścicielem drogi, którą podróżowaliśmy.

>>>Koniec wydawania fortuny na ubezpieczenie

Za skutki kolizji z udziałem dzikiego zwierzęcia może odpowiadać wiele podmiotów. Gdy nie ma odpowiednich znaków na drodze, podmiotem tym jest jej właściciel - gmina, starostwo powiatowe, zarząd województwa czy Skarb Państwa. Ten ostatni odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne objęte ochroną przez cały rok. Zgodnie z art. 20 ustawy o drogach publicznych do zarządcy drogi należy utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą.

Kto zapłaci za szkody - czytaj dalej>>>Jeśli do wypadku dojdzie w czasie polowania, za poniesione szkody odpowie organizator polowania albo Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe ze środków budżetu państwa. Jednak najczęściej za zniszczenia wyrządzone przez dzikie zwierzęta musi zapłacić kierowca - z własnej kieszeni lub w ramach ubezpieczenia AC, jeśli ma je wykupione.

Jak wybrać AC?

"Polisy AC mogą znacznie różnić się między firmami, przy czym przestrzegałbym przed dokonywaniem wyboru jedynie na podstawie kryterium wysokości składki. Skoro jest to ubezpieczenie dobrowolne, tym bardziej warto zwrócić uwagę, za co się płaci, i czy w polisie nie kryją się jakieś niespodzianki" - mówi Wojciech Rabiej z porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl.

Porównując oferty powinniśmy również zwrócić uwagę na kilka innych czynników: sumę ubezpieczenia, która musi określać wartość rynkową pojazdu, zwyżki, które mogą być przyznane z powodu np. szkodliwej jazdy czy zniżki za bezszkodową jazdę.

"Jeśli nie chcemy być rozczarowani przy wypłacie odszkodowania za straty poniesione na przykład w wyniku zderzenia z dzikim zwierzęciem postarajmy się dowiedzieć, czy ubezpieczyciel w ogóle jest odpowiedzialny za szkody w takiej lub podobnej sytuacji" - dodaje Wojciech Rabiej. Pomocna w tym może okazać się porównywarka ubezpieczeniowa, która w łatwy sposób wybierze dla nas odpowiednią ofertę: albo najlepszą pod względem ochrony, albo oferującą najwięcej za określoną przez nas kwotę.