Norweski sąd uniewinnił polskiego kierowcę dzięki zjawisku Purkiniego. "To pierwszy taki wyrok w historii"

| Aktualizacja:

Polski kierowca ciężarówki śmiertelnie potrącił pieszego w Norwegii. Jednak adwokat mężczyzny powołał się na zjawisko Purkiniego, dzięki czemu sąd zdecydował o uniewinnieniu. "To pierwszy taki wyrok w historii" - mówi dziennik.pl mecenas Łukasz Niedzielski, który reprezentował Polaka.

wróć do artykułu
  • ~Bingo
    (2018-11-16 16:27)
    I nie było w tym uniewinnieniu żadnego kolesiostwa: tylko nauka i uczciwość. Brawo dla norweskiego sadu.
  • ~Panda Łososiowa
    (2018-11-16 16:42)
    Odblaski! Dlatego pieszy powinien obowiązkowo nosić elementy odblaskowe na swoim ubraniu jeśli chce się poruszać po zmroku w okolicach dróg.
  • ~decydywista
    (2018-11-16 16:27)
    bez kitu... 60 dni?
  • ~maniek
    (2018-11-16 16:26)
    W Polsce też zaobserwowano takie zjawisko w przypadku nowych śmigłowców dla wojska. Im więcej Maciara ich widział tym wszyscy inni mniej ich widzieli, na koniec okazało się, ze to fatamorgana.
  • ~Bolesław
    (2018-11-16 16:11)
    Jednym słowem Pomroczność Jasna :)
  • ~S. Molenskij
    (2018-11-16 15:22)
    podobne piSS zjawisko macjorevitscha
  • ~Misio...,,,,,,,,,.,,.,,.,....
    (2018-11-18 00:00)
    Dobrze, że nie była to pomroczność jasna, bo takie wyroki już były w stosunku do rodziny jednego człowieka, więc precedensu by nie było.
  • ~ziutek
    (2018-11-16 18:29)
    Moze wiec dalej bezkarnie zabijac ludzi......
  • ~kierowca
    (2018-11-18 14:45)
    To podobnie jak u nas niektórzy pijani to mają "pomroczność jasną".
  • ~Kielczanin
    (2018-11-19 09:45)
    Rozumiem, żeby potraktować to jako okoliczność łagodzącą. Ale uniewinnić? Facet prowadzi zawodowo i do tej pory nie zauważył, że coś jest nie tak z jego wzrokiem? Nie widział, co dzieje się na drodze i jechał nadal jakby nigdy nic? No tak, w liberalnej demokracji sędziowie służa głównie do walki z przeciwnikami politycznymi tzw. faszystami.
  • ~trzeba stale przypominac i wymagac.
    (2018-11-20 13:55)
    Duzo tu niepowaznych wpisow. Za malo poucza sie pieszych jak nalezy poruszac sie na drogach gdzie jest ruch. I nie tylko pouczac ,ale tez wymagac. Obie strony (kierowca i pieszy ) w rownym stopniu odpowiedzialni sa za bezpieczenstwo.
  • ~szofer ABCD
    (2018-11-18 13:32)
    Jeśli takie zjawisko znane było nie tylko naukowcom w Norwegii, winno być uwzględnione w szkoleniu kierowców ( w Norwegii i pracujących w Norwegii). Moim zdaniem, jesli rodzina zabitego moglaby sie odwołac od wyroku, winien być zmieniony,
  • ~beny
    (2018-11-22 21:45)
    kierowca twierdzi że pieszy ubrany był na czarno??? to go widział cy nie? czy go widział po wypadku jak był ubrany na czerwono ? ktoś tu kłamie, albo ten co to napisał strzelił sobie w piętę.
  • ~renifer
    (2018-11-25 10:37)
    "linia orzecznicza w tego typu sprawach w Norwegii jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna wobec kierowców, niż ma to miejsce np. w Polsce." - hmmm... w Norwegii 60 dni aresztu, a w Polsce wiele wiele lat wiezienia - i kto tu jest bardziej restrykcyjny? Poza tym pieszy powinien mieć jakieś swiatła odblaskowe, paski, kamizelkę etc. Jest to podstawowy obowiazek pieszego poruszająceo sie na szosie.

Może zainteresować Cię też: