O tym, że Biuro Ochrony Rządu za najkorzystniejszą ofertę na dostawę 20 nowych samochodów uznało ofertę Audi pisaliśmy w połowie marca. Jednak pod koniec zeszłego miesiąca Krajowa Izba Odwoławcza po skardze dilera BMW uznała, że BOR bezprawnie odrzuciło jego ofertę i nakazała ponowne przeanalizowanie sprawy.

Reklama

Czy na decyzję BOR miał wpływ wypadek BMW prezydenta? WIĘCEJ o tym niżej>>>

BMW wygrało przetarg, dostarczy 20 nowych limuzyn dla BOR

Teraz klamka zapadła i znamy wyniki dogrywki z przetargu. BOR potwierdziło, że zamówienie zrealizuje jednak spółka Auto Fus, czyli warszawski diler marek BMW, Rolls Royce i Mini, który poskarżył się KIO.

BOR wybrało BMW zamiast Audi - ZOBACZ dokument z wynikiem przetargu
pobierz plik

Złożona przez tę firmę oferta uzyskała maksymalną notę 100 pkt. (w tym 80 pkt. za cenę). Flota 20 nowych limuzyn z Bawarii ma kosztować 7 598 000 zł (jedno auto dla BOR za ok. 379,9 tys. zł). Nowe samochody w garażach BOR mają pojawić się do 20 czerwca 2016 roku.

Jaki model dostarczy warszawski diler? Biorąc pod uwagę warunki przetargu w grę wchodzi wydłużone BMW 750Li xDrive z silnikiem benzynowym V8 o mocy 450 KM i napędem na cztery koła. Przyspieszenie 0-100 km/h - 4,5 s. Prędkość maksymalna - 250 km/h.

Oferta na samochody Audi była o 552 tys. droższa niż BMW

Po ponownym przeanalizowaniu dokumentów przetargu nakazanym przez KIO okazało się, że zwycięska w pierwszym rozdaniu propozycja spółki Porsche Inter Auto Polska, która oferowała limuzyny Audi, teraz znalazła się na drugim miejscu (20 nowych A8 L wyceniono na 8 149 990 zł). Trzeci z graczy o lukratywne zlecenie z BOR diler marki Mercedes firma Zeszuta z Radomia ze swoją propozycją zamknął podium.

BOR wymaga...

W warunkach przetargu określono minimalną długość i rozstaw osi pojazdów, które odpowiednio powinny wynieść przynajmniej 5,2 m i 3,1 m. Wybrane teraz przez BOR BMW 750Li xDrive spełnia te wymagania z delikatnym zapasem - niemiecka limuzyna od początku do końca mierzy 5238 mm, a rozstaw osi to 3210 mm.

Co samochód musi mieć na pokładzie? Lista niemal 80 dodatków wymaganych w przez BOR obejmuje np. reflektory przednie diodowe lub laserowe ze zmiennym rozkładem światła i z automatyczną regulacją zależną od obciążenia, system multimedialny dla pasażerów siedzących z tyłu pojazdu z DVD i TV, system jazdy nocnej (wykrywania przeszkód na drodze, działający podobnie jak noktowizor), schładzany schowek na napoje lub lodówkę na tylnej kanapie, skórzaną tapicerkę, a tylne siedzenia muszą być sterowane elektrycznie z podgrzewaniem i wentylacją. BOR-owcy ochraniający transportowaną osobistość chcą też mieć na pokładzie sygnalizację świetlną oraz urządzania pozwalające na podawanie komunikatów na zewnątrz auta. Co ważne, zwycięska firma, musi zorganizować i przeprowadzić trzydniowe szkolenie dla 20 kierowców BOR.

BMW / Fabian Kirchbauer

...takie wyposażenie oferuje BMW 750Li

W przypadku przedłużanego BMW serii 7 dostępny jest pakiet Executive Lounge, który obejmuje 4-strefową automatyczną klimatyzację, elektrycznie sterowane pojedyncze fotele z funkcją masażu z tyłu (8 programów masażu, 3 poziomy intensywności i program Vitality, służący zrelaksowaniu ciała w długich podróżach), wentylację wszystkich foteli, a także system rozrywki z dotykowym sterowaniem z tabletu.

Tylne fotele w tym pakiecie pozwalają na odchylenie oparcia pod kątem nawet 42 stopni, a przy tym pasażer z prawej strony może odsunąć przedni fotel pasażerski o 90 mm w przód, odchylając zarazem jego oparcie. Konsola centralna natomiast wyposażona jest w składane stoliki i dodatkowe uchwyty na kubki i sterowanie dotykowe z tabletu BMW Touch Command.

BMW / Fabian Kirchbauer

To nie jest ostatnie słowo BOR

- Zakup samochodów podyktowany jest koniecznością uzupełnienia i wymiany przestarzałego sprzętu oraz przygotowania formacji (red. BOR) do realizacji przedsięwzięcia, jakim jest Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO. Samochody będą przeznaczone do realizacji zadań ochronnych. Auta nie będą opancerzone - wyjaśnił nam wcześniej BOR.

Jednak 20 nowych samochodów to nie jest ostatnie słowo BOR. Wiadomo, że Biuro Ochrony Rządu planuje ogłosić przetarg na nowe opancerzone samochody do przewożenia VIP-ów.

BMW / Barry Hayden
BMW / Fabian Kirchbauer