Porsche Inter Auto Polska, czyli spółka sprzedająca samochody marki Audi, Porsche, Bentley, Volkswagen i Skoda, wygrała przetarg na dostarczenie 20 nowych aut dla Biura Ochrony Rządu - wynika z informacji, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Reklama

Audi A8 L 4.0 TFSI quattro tiptronic - 20 sztuk tego dla BOR

Od naszego informatora usłyszeliśmy, że model, który diler ma dostarczyć BOR w wyniku tego zamówienia to audi A8 L (wersja przedłużana z większym rozstawem osi) z silnikiem 4.0 V8 TFSI o mocy 435 KM i napędem na cztery koła quattro. Jednostka napędowa jest wyposażona w system Audi cylinder on demand, który odłącza cztery z ośmiu cylindrów przy obciążeniach częściowych np. w czasie spokojnej jazdy autostradą. Taka limuzyna od zera do 100 km/h przyspiesza w 4,6 sekundy. Prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h.

BOR wybrało Audi - ZOBACZ dokument z wynikiem przetargu
pobierz plik

Złożona przez tę spółkę oferta uzyskała najwięcej bo 88,33 pkt. (w tym 80 pkt. za cenę). Flota 20 nowych limuzyn ma kosztować 8 149 990 zł (jedno auto dla BOR kosztuje ok. 407 tys. zł; w salonie od 484 tys. zł). Nowe samochody w garażach BOR mają pojawić się do 20 czerwca 2016 roku.

Reklama

- Zakup samochodów podyktowany jest koniecznością uzupełnienia i wymiany przestarzałego sprzętu oraz przygotowania formacji (red. BOR) do realizacji przedsięwzięcia, jakim jest Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO. Samochody będą przeznaczone do realizacji zadań ochronnych. Auta nie będą opancerzone - wyjaśnił nam wcześniej BOR.

Audi

W warunkach przetargu określono minimalną długość i rozstaw osi pojazdów, które odpowiednio powinny wynieść przynajmniej 5,2 m i 3,1 m. Wybrane przez BOR audi A8 L spełnia te wymagania z delikatnym zapasem - niemiecka limuzyna od początku do końca mierzy 5265 mm, a rozstaw osi to 3122 mm.

BOR wymaga...

Co samochód musi mieć na pokładzie? Lista niemal 80 dodatków wymaganych w przez BOR obejmuje np. reflektory przednie diodowe lub laserowe ze zmiennym rozkładem światła i z automatyczną regulacją zależną od obciążenia, system multimedialny dla pasażerów siedzących z tyłu pojazdu z DVD i TV, system jazdy nocnej (wykrywania przeszkód na drodze, działający podobnie jak noktowizor), schładzany schowek na napoje lub lodówkę na tylnej kanapie, skórzaną tapicerkę, a tylne siedzenia muszą być sterowane elektrycznie z podgrzewaniem i wentylacją. BOR-owcy ochraniający transportowaną osobistość chcą też mieć na pokładzie sygnalizację świetlną oraz urządzania pozwalające na podawanie komunikatów na zewnątrz auta. Co ważne, zwycięska firma, musi zorganizować i przeprowadzić trzydniowe szkolenie dla 20 kierowców BOR.

Reklama

...takie wyposażenie oferuje audi A8L

W przypadku audi A8 L z tyłu pasażerowie mogą mieć dwa oddzielne, elektrycznie regulowane siedzenia. Można do nich zamówić pokrytą skórą konsolę centralną, a komfort podniesie tylny fotel z elektrycznie wysuwanym podnóżkiem. Oczywiście dostępna jest też lodówka.

Na życzenie, niemiecki producent wyposaży swoją największą limuzynę w diodowe reflektory Matrix LED. W tym rozwiązaniu jednostki świateł drogowych składają się w nich z 25 diod świetlnych, które zapalają się pojedynczo, zależnie od sytuacji (można je również w zależności od potrzeb wyłączać lub przyciemniać). Inżynierowie zapewniają, że system nie powoduje oślepiania innych kierowców.

Audi

Wcześniej informowaliśmy, że wyścigu o ten lukratywny kontrakt BOR poza spółką Porsche Inter Auto Polska startował też warszawski diler marek BMW, Rolls Royce i Mini - spółka Auto Fus - oraz diler marki Mercedes. firma Zeszuta z Radomia.

BOR kupi także nowe pancerne auta

Jednak 20 nowych samochodów to nie jest ostatnie słowo BOR. Wiadomo, że Biuro Ochrony Rządu planuje ogłosić przetarg na nowe opancerzone samochody do przewożenia VIP-ów.