Impreza na stałe wpisana jest do kalendarza Międzynarodowej Organizacji Motocyklowej (FIM). Tradycje FIM Rally sięgają roku 1936, kiedy to odbył się pierwszy zlot w Berlinie. Po dziesięcioletniej przerwie w latach 1939-49 od roku 1950 imprezy FIM Rally odbywają się corocznie. Ostatnie tego typu spotkanie motocyklistów w Polsce miało miejsce w Krakowie 15 lat temu. Bydgoszcz jest czwartym w historii FIM Rally polskim miastem, w którym zagości impreza. Wcześniej odbyła się w Olsztynie, Lublinie i dwukrotnie w Krakowie.

Reklama

Najliczniejszymi grupami, które zjawią się nad Brdą, będą Włosi, którzy zapowiedzieli przyjazd 126 osób oraz Szwedzi - 157 motocyklistów. Organizatorem bydgoskiego FIM Rally Poland 2012 jest LKT "Wyczół" Gościeradz, który regularnie od 2005 roku uczestniczy w zlotach FIM Rally reprezentując Polskę.

W ramach tegorocznego zlotu realizowany będzie także specjalny program dla kobiet. "Dzięki wsparciu i przychylności władz miasta po siedmiu latach powstał w Bydgoszczy tor kartingowy. Na nim odbędą się m.in. szkolenia dla pań, które uczestniczą w rajdzie. A nie jest ich mało. Szacujemy, że kobiety stanowią 25 proc. motocyklistów, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji zlotu" - powiedział Jacek Piłowski z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego.

"Rajd jest organizowany po to, aby ukazać walory turystyczne i odmienność kulturową kraju-gospodarza. Uczestnicy spotykają się co roku i wymieniają poglądy na temat trasy dojazdowej, krajów, przez które przejechali, walorów regionu, w którym organizowany jest rajd oraz wspólnie spędzają czas podczas wycieczek i wieczornych imprez" - powiedział Bartosz Zwolanowski, prezes klubu LKT "Wyczół" Gościeradz odpowiedzialny za organizację tegorocznej imprezy w Bydgoszczy.

O niezwykłości rajdu świadczy fakt, że najstarsi, ponad 80-letni uczestnicy biorą w nim udział regularnie od ponad 40 lat. Podczas corocznych edycji FIM Rally nawiązywane są znajomości i przyjaźnie, które trwają latami. Spotkanie ma charakter zamknięty i wstęp na teren zlotu nie jest dostępny dla publiczności. Nie zapomniano jednak o miłośnikach motocykli w mieście zlotu, dla których przygotowano dwie atrakcje.

Reklama

Pierwszą z nich jest "Arrival Control", czyli uroczyste powitanie uczestników zlotu na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej połączone z prezentacją maszyn. Odbędzie się ono w dzień otwarcia 67. FIM Rally, czyli 19 lipca (czwartek) od godziny 10. Motocykliści zjeżdżać będą do centrum miasta ubrani w barwy narodowe. Na Wyspie Młyńskiej odbiorą dokumenty potwierdzające uczestnictwo danej reprezentacji w imprezie. Przy dźwiękach hymnów wszystkich krajów uczestniczących w zlocie na maszty wciągnięte zostaną flagi narodowe.

Drugą atrakcją przygotowaną z myślą o mieszkańcach jest "Parada Narodów", która rozpocznie się w sobotę 21 lipca o godz. 13.00. Ponad tysiąc motocykli przejedzie wówczas przez Bydgoszcz. Trasa wieść będzie ulicami: Gdańską, Modrzewiową, Sułkowskiego, Ogińskiego, Jagiellońską, Focha, Grunwaldzką, Ludwikowo (Węzeł Zachodni), Artyleryjską z powrotem do Gdańskiej. Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie przejazdem nie tylko wśród mieszkańców Bydgoszczy. Szacowany czas przejazdu to 85 minut.

Bazą 67. FIM Rally są tereny wystawiennicze w bydgoskim Myślęcinku.