Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień z Bielska-Białej, młodsi ludzie z większym zaangażowaniem i regularnością dbają o higienę jamy ustnej. Zdrowie i estetyka na pierwszym miejscu. Wśród osób w przedziale wiekowym 20-35 lat aż 80% respondentów przyznało, że spotyka się z dentystą co najmniej 2 razy w roku. Blisko 75% tej grupy stanowią kobiety.

Reklama

- Wyniki badań pokrywają się z naszymi doświadczeniami – mówi lek. n. med. i stom. Tomasz Sypień z bielskiej kliniki. - To właśnie spośród młodych ludzi rekrutuje się największa grupa pacjentów z aparatami ortodontycznymi, a jak wiemy, aparat na zębach to nie tylko kwestia równego uśmiechu, ale właśnie właściwie pojmowanej profilaktyki i higieny – dodaje lekarz.

Tymczasem, jak przekonują stomatolodzy, dbałość o higienę jest niezwykle ważna nie tylko w przypadku naturalnych zębów, ale także jeśli posiadamy wypełnienia, mostki, implanty czy korony. Zaniedbanie w tej dziedzinie wywołać może stan zapalny dziąsła. Ten z kolei prowadzi do parodontozy, powodującej wypadanie zębów. A wtedy, tak czy inaczej, znowu trafimy na dentystyczny fotel.

Badania pokazują, że blisko 70% osób powyżej 55. roku życia bardziej dba o auto niż o stan uzębienia. Osoby starsze, zwłaszcza mężczyźni, nie zawsze pamiętają o kontrolnych wizytach u stomatologa, pamiętają natomiast o terminie przeglądu technicznego samochodu oraz regularnie go myją. Większość kierowców ma swoją opinię na temat sposobu mycia oraz środków używanych do pielęgnacji auta, wyższości myjni ręcznych nad automatycznymi, miejsc, gdzie można przez całą dobę umyć auto myjką bezdotykową. Przyjęło się również, że sobota to dzień na mycie samochodu. W ten dzień przed myjniami ustawiają się długie kolejki, a przed domami w ruch idą myjki ciśnieniowe lub wiaderko i gąbka.

- Dla ludzi młodych regularne mycie i dbanie o auto często nie jest priorytetem – mówi Dariusz Kaim z krakowskiej myjni samochodowej Mayco-Washtec, obsługującej miesięcznie ponad 1200 samochodów. - Osoby starsze natomiast pojawiają się w myjni regularnie, najczęściej co tydzień, a dodatkowo przy okazjach takich jak ślub, chrzciny, wakacje czy święta – stwierdza Kaim.

Reklama

Profilaktyka w domu i u dentysty

Reklama

Wydaje się, że ani dla starszych, ani dla młodych nie jest tajemnicą, że dbać o zęby trzeba każdego dnia. Niestety, często nie wiemy, jak to robić efektywnie. Nigdy jednak nie jest za późno na naukę.

- W nowoczesnych klinikach i gabinetach stomatologicznych istnieje stanowisko higienistki, do której lekarz może skierować pacjenta – mówi Michał Sypień, lekarz stomatolog i współwłaściciel bielskiej Kliniki Stomatologicznej. - To właśnie ona sprawdzi czy dobrze dbamy o jamę ustną oraz nauczy nas, co powinniśmy zmienić w naszych nawykach. Podpowie także, jakich past używać, jak poprawnie używać nici, stosować irygator, czy szczoteczki ultradźwiękowej - dodaje lekarz.

Ta sama osoba dokona profesjonalnej higienizacji, usuwając kamień i osad oraz wybielając przebarwienia, jak również polerując zęby i wypełnienia... Także podczas leczenia paradontozy za podstawowe czynności (jak kontrola postępów higienizacji oraz umiejętności oczyszczania zębów) odpowiedzialna jest higienistka. Lekarz może dzięki temu skoncentrować się na przeprowadzaniu bardziej skomplikowanych procedur i na leczeniu.

O wizytach kontrolnych u stomatologa zostaniemy poinformowani telefonicznie. Zdarza się już nawet, że niektóre stacje diagnostyczne zadzwonią do nas przypominając o kończącej się ważności przeglądu technicznego naszego samochodu. O myciu i dbaniu o zęby jednak musimy pamiętać sami. Takiej usługi nikt jeszcze nie wymyślił.