Ring: tor Bridgeston na południu Włoch. Przed komisją złożoną z 29 redaktorów naczelnych "Auto Bilda" z różnych krajów stoją cztery pomysły na mały samochód. Eksperci mają odpowiedzieć na pytanie, która propozycja jest najciekawsza.

Cóż, nie będziemy trzymać was w niepewności i zaczniemy od ostatnich miejsc. Zdaniem ekspertów największa nowość toyota iQ i klasyk gatunku smart fortwo zasłużyły na to, by stanąć lustro w lustro na 3. miejscu. Oba auta dostały po trzy gwiazdki w 5-stopniowej skali. Smart jaki jest, większość ludzi wie, dlatego eksperci skupili się na małej Japonce…

Oto jaką notę wystawił pierwszy z egzaminatorów - Sinisa Tkalcevic, redaktor naczelny "Auto Blic", chorwackiej siostry "Auto Bilda”. Po jeździe testowej iQ był wyraźnie zawiedziony: "Oczekiwałem zupełnie czegoś innego. Poziom wykończenia kabiny oraz plastiki w niej użyte są kiepskie, a cena za wysoka. Jeśli tak ma wyglądać przyszłość samochodów miejskich, to chyba przesiądę się na motocykl”. Dlatego w rubryce "jakość" Sinisa wpisał toyocie najniższą możliwą ocenę.

Były też dobre recenzje. Niektórzy testujący mieli wrażenie, że iQ zawraca niemal w miejscu. Również zachowanie autka na drodze przypadło do gustu - to przez rozstawienie kół na rogach karoserii. Pochwały zebrało rozplanowanie wnętrza.

Powyższe argumenty okazały się jednak niewystarczające w starciu z maluchami produkowanymi w Polsce. Pochodzące z fabryki Fiata w Tychach ford ka i fiat 500 wyraźnie wygrały test…

Stylowy Włoch potrafi złamać serce nie tylko kobietom, lecz jego uroda nie przysłoniła trzeźwego spojrzenia ekspertów. Fiat 500 zdobył 3,5 gwiazdki, co dało mu 2. miejsce.

Niekwestionowanym zwycięzcą został ford ka! Najwyższe oceny zebrał w koronnej dyscyplinie Forda, czyli za układ jezdny. Ktoś powie: "przecież pod spodem jest Fiat" - racja, ale ze sportowym duchem Forda, dzięki czemu z jazdy małym autem też można czerpać frajdę…

"Nowy ka fajnie jeździ i jest przestronny, a do tego ma konkurencyjne koszty zakupu" - zauważył Stanisław Sewastianowicz, redaktor naczelny magazynu "Auto Świat".

Ford ka bezkonkurencyjnie wypadł też w kategorii nadwozie (w tym - rozplanowanie wnętrza, wykończenie, widoczność i wrażenie jakości). Cztery gwiazdki na pięć możliwych - żaden z konkurentów nie może pochwalić się taką oceną.

>>>Najtańszy ford w Polsce

Alexandru Sincan z Rumunii uważa model 500 za "modny samochód, który jednak nie jest równie komfortowy jak ford”. Pewnie w ojczyźnie ka ludzie przywiązują większą wagę do funkcjonalności niż do formy. Także Laurent Chiapello z Francji wyżej ocenił forda - urzekła go ilość przestrzeni dostępnej w ka.

Pełen test maluchów możecie przeczytać w najnowszym wydaniu magazynu "Auto Świat".