W maju zarejestrowano rekordowe 39 721 samochodów osobowych, czyli o 20,5 proc. więcej niż rok wcześniej (+6749 szt.) - podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Reklama

Analitycy instytutu wskazują, że maj był kolejnym, dwudziestym szóstym już, miesiącem nieprzerwanego wzrostu sprzedaży aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5t w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku.

Najlepszy maj od 2000 roku

- Biorąc pod uwagę liczbę rejestracji był to najlepszy maj w XXI wieku, zarówno pod względem sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, jak i licząc wyłącznie samochody osobowe. Warto podkreślić, że po raz pierwszy liczba majowych rejestracji przekroczyła i to znacznie 40 tys. sztuk - komentuje dziennik.pl Wojciech Drzewiecki, szef instytutu Samar.

W maju 2017 roku zarejestrowano w Polsce 44 452 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5t, czyli o ponad 17 proc. (+6534 szt.) więcej niż rok wcześniej. W minionym miesiącu jedna marka z top 10 zanotowała mniej zarejestrowanych aut, licząc rok do roku (Opel: -4 proc.). Najwyższy wzrost zanotował Fiat - o 41 proc.

Reklama
Ile aut wyjechało na miękkim dowodzie za granicę? Samar wielkość reeksportu od stycznia do maja tego roku szacuje na 21 041 sztuk.

Z najnowszych danych wynika też, że coraz bliżej szczytu jest nowy fiat tipo. Kompaktowy model włoskiej marki pod względem popularności przebił już volkswagena passata i toyotę yaris. Wygląda też na to, że przymierza się do wyprzedzenia toyoty auris i volkswagena golfa. Czy wjedzie na podium? Na pewno skoda fabia nie może spać spokojnie. W ocenie analityków Samaru opel astra i skoda octavia również powinny nerwowo spoglądać za siebie.

dziennik.pl

- Obecnie trwają dostawy wersji station wagon, czyli kombi. Liczymy, że ta odmiana umocni pozycję rodziny tipo na rynku i wzmocni nasza ofertę w kanale sprzedaży flotowej, czyli do firm - powiedział dziennik.pl Rafał Grzanecki, szef marki Fiat w Polsce.

Tipo jest najczęściej wybieranym modelem Fiata i stanowi 60 proc. całej sprzedaży włoskiej marki nad Wisłą. To właśnie dzięki tipo włoski producent w segmencie samochodów kompaktowych zdobył już 5 proc. rynku.

dziennik.pl
Na rynku europejskim właśnie fiat tipo zanotował największy wzrost popularności ogólnej sprzedaży i w klasie kompaktowej - włoski model sprzedawał się o ponad 300 proc. lepiej.

Top 10 najpopularniejszych modeli samochodów na polskim rynku:
1. Skoda octavia - 1601 sztuk
2. Opel astra - 1431
3. Skoda fabia - 1395
4. Volkswagen golf - 1186
5. Toyota auris - 1041
6. Fiat tipo - 994
7. Volkswagen passat - 955
8. Toyota yaris - 927
9. Dacia duster - 864
10. Renault clio - 832

dziennik.pl

"Dużego fiata" znowu mogą sprawić sobie rodziny

Do popularności tego auta niewątpliwie przyczynił się spokojny design, proste rozwiązania techniczne, przestronna kabina i pojemny bagażnik (sedan 520 l). Kluczową jednak wydaje się być cena startująca od 43 900 zł (silnik benzynowy 1.4/95 KM połączony z 6-biegową manualną skrzynią).

Wyposażenie standardowe zawiera już m.in. klimatyzację, radio z portem USB, centralny zamek sterowany z pilota w kluczyku, elektrycznie sterowane szyby przednie oraz elektrycznie wspomagany układ kierowniczy z dwoma trybami pracy wraz z dwupłaszczyznowo regulowaną kolumną kierownicy. Konkurencja? Można powiedzieć, że u Włochów cennik kończy się tam, gdzie u rywali dopiero zaczyna.

Dla porównania aktualna panda w wersji z klimatyzacją (easy) kosztuje od niemal 40 tys. zł. W salonach jest też tipo jako pięciodrzwiowy hatchback (od 49 900 zł) oraz kombi (53 900 zł).

Reklama

Rejestracje od początku 2017 roku

Samar podał, że narastająco od stycznia rejestracje nowych samochodów osobowych w Polsce zamknęły się wynikiem rzędu 205 183 sztuki. Uzyskany wzrost na koniec maja wynosi 19,2 proc. rok do roku. W tej klasyfikacji skoda octavia jest pierwsza (7856 egzemplarzy), a fiat tipo zmierza do pierwszej dziesiątki (3569 sztuk i 12. lokata).

Wśród piętnastu pierwszych marek klasyfikowanych w nowym raporcie, wszystkie zanotowały wzrost liczby aut zarejestrowanych w 2017 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wyniki ośmiu firm wzrosły o więcej niż 20 proc. (Toyota, Volkswagen, Renault, Dacia, Fiat - najbardziej, o ponad 74 proc., BMW, Mercedes oraz Audi).

Analitycy szacują, że do końca roku w Polsce zarejestrowanych zostanie co najmniej 470 tys. nowych samochodów.
dziennik.pl