Na tylnej ściance urządzenia jest wbudowana kamera, która na dużym ekranie wyświetla obraz na żywo. Słowem wszystko, co dzieje się przed maską samochodu i co widzą oczy kierowcy - auta, światła, przejścia dla pieszych, drzewa, ludzi, deszcz, śnieg…

Taki film jest uzupełniany tradycyjnymi strzałkami, które pokazują właściwy kierunek jazdy. Poza tym kierowca słyszy podpowiedzi spikera, a nawigacja wyświetla też ograniczenia prędkości i ostrzega o radarach. Dodatkowe ułatwienie to asystent pasa ruchu, który analizując sytuacje na drodze podpowiada, kiedy bezpiecznie zmienić pas.

Jednak Blaupunkt nie poprzestał tylko na efektownej wizualizacji. Travel Pilot to prawdziwy kombajn multimedialny - za jego pomocą można odbierać maile czy też dzwonić przez internet, a nawet oglądać telewizję.

Travel Pilot jest dostępny jako wersja 500 i 700. Pierwsza odmiana kosztuje ok. 1700 zł - w pamięci ma zainstalowane dane 41 państw europejskich, w tym Polski.

Wersja wyższa TP 700 pamięta atlas 42 państw europejskich. Nowością wyróżniającą system na rynku jest również mapa Rosji. Na to cudo trzeba będzie wydać ok. 2 tys. zł.