Skoda przyspiesza przemianę i w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje 5,6 mld euro w elektromobilność oraz 700 mln euro w cyfryzację. W efekcie do 2026 roku czeski producent wdroży 6 zupełnie nowych modeli w najważniejszych segmentach rynku.

Reklama

Premiery to także początek nowej ery w designie czeskiej marki. Każde z debiutujących aut powstanie w zgodzie z językiem stylistycznym Modern Solid, który odsłonił w sierpniu 2022 roku spektakularny prototyp Vision 7S. Jakie auta trafią na polskie drogi?

Skoda Elroq, czyli nowy SUV zamiast modelu Karoq

Skoda Elroqo długości 4,6 m będzie pierwszym owocem czeskiej rewolucji i zadebiutuje już na początku 2024 roku. Elektryczny kompaktowy SUV w gamie marki przejmie rolę spalinowego modelu Karoq.

Skoda Elroq będzie pierwsza, następnie wjedzie nowa Skoda Small i Combi / Skoda
Reklama

Obecnie segment C rośnie najszybciej, a modelem Elroq Skoda chce wykroić dla siebie jak najwięcej z europejskiego rynku. Stąd duży nacisk na stylistykę i funkcjonalność. Proporcjonalna sylwetka z pojemnym bagażnikiem ma skusić poszukujących auta rodzinnego. Dopieszczona aerodynamika w połączeniu z dużym akumulatorem przełoży się na daleki zasięg.

Skoda Elroq to elektryczny następca spalinowego modelu Karoq / Tomasz Sewastianowicz
Skoda Elroq to pierwszy nowy model z napędem elektrycznym, który pojawi się już wiosną 2024 roku / Skoda

Skoda Small jak Fabia, czyli tani SUV dla ludu, a jaka pojemność bagażnika?

W 2025 roku pojawi się nowy SUV o długości 4,2 m dziś nazywany Small (nowy model w segmencie A0; jak Skoda Fabia). Skoda tym modelem zamierza walczyć o względy w świecie miejskich samochodów. Auto ma kosztować ok. 25 tys. euro (115 tys. zł). Z taką ceną najmniejszy i najtańszy przedstawiciel elektrycznej rodziny czeskiej marki mocno obniży próg wejścia do świata aut zasilanych prądem. Do tego zapewni przestronność i praktyczność z wyższej klasy – bagażnik pojemnością ma przypominać kufer modelu Scala. To oznacza, że Skoda Small w wersji produkcyjnej zapewni ok. 470 l przestrzeni transportowej.

Skoda Small / Skoda
Projektanci mnóstwo pracy włożyli w dopieszczenie aerodynamiki, co w przypadku modeli elektrycznych ma duży wpływ na poprawę zasięgu / Skoda

Nowy miejski SUV Skody z dużym zasięgiem (zobacz WIDEO)

Technicznym bliźniakiem nowego baby-SUV-a Skody jest pokazany niedawno Volkswagen ID. 2all, który w wersji produkcyjnej pojawi się jako ID.2. Model z Wolfsburga dzięki zamocowanemu przy przedniej osi silnikowi elektrycznemu o mocy aż 226 KM przyspieszy od 0 do 100 km/h w mniej niż 7 sekund! Akumulator po naładowaniu do pełna zapewni zasięg do 450 km wg WLTP. Na szybkich stacjach DC prąd można uzupełnić od 10 do 80 proc. w 20 minut. Podobnych parametrów należy spodziewać się po najmniejszym SUV-ie Skody. Auto będzie produkowane w zakładzie Grupy Volkswagen w Hiszpanii na tej samej linii co CUPRA UrbanRebel. Trojaczki korzystają z tego samego wariantu platformy MEB.

W 2025 roku na ulice wyjedzie Skoda nazywana dziś pieszczotliwie Small / Tomasz Sewastianowicz

Trwa ładowanie wpisu

Nowa Skoda Enyaq, czyli większy zasięg i styl Modern Solid

W 2025 roku Enyaq i Enyaq Coupe przejdą głęboką modernizację. Skoda zmieni wygląd swoich pierwszych elektrycznych SUV-ów – oba modele przyjmą styl Modern Solid, pokazany po raz pierwszy w prototypowym Vision 7S. Postęp techniczny przyczyni się do zwiększenia zasięgu oraz przyspieszenia ładowania obu aut.

Skoda Enyaq po modernizacji przyjmie styl Modern Solid. Przy aucie Oliver Stefani, główny projektant czeskiej marki / Skoda

- Modern Solid to wyraźny język projektowania modeli elektrycznych - powiedział Oliver Stefani, główny projektant Skody. - Jego pierwsze zasady zostały nakreślone w studium koncepcyjnego modelu Vision 7S. Idee zostaną rozwinięte w wielu kategoriach modeli produkcyjnych. Każdy z tych samochodów będzie miał swój własny charakter zgodny z jego ukierunkowaniem, a jednocześnie będzie wyraźnie rozpoznawalny jako model elektryczny Skody - podkreślił szef stylistów czeskiej marki.

Vision 7S stylistyką wybija się na tle obecnych propozycji Skody, czego dowidzi poniższe zdjęcie. Nawet ekstrawagancki Enyaq iV przy nowym SUV-ie wygląda... skromnie. Masywna przednia cześć nazwana Tech-Deck Face łączy w sobie zespół czujników odpowiedzialnych za prowadzenie auta oraz zupełnie nowy układ oświetlenia. Żebra grilla zastąpiła gładka tafla, za którą kryją się najróżniejsze sensory odpowiedzialne m.in. za zdolność autonomicznej jazdy. Wąskie reflektory LED na krawędzi auta rozmieszczono w dwóch rzędach, jeden nad drugim. Swoim ustawieniem tworzą kształt litery T, podobnie jak lampy z tyłu. Światła do jazdy dziennej rozciągają się na boki przypominając skrzydła. Tuż pod krawędzią maski biegnie pas świetlny.

Skoda Superb, Skoda Enyaq Coupe RS iV i Skoda Vision 7S / Skoda / IvoHercik.com
Skoda / Skoda
Nowa Skoda Combi / Tomasz Sewastianowicz

Nowa Skoda Combi hitem jak Octavia kombi

Skoda wprowadzi także na rynek samochód elektryczny w segmencie kombi. Czesi liczą, że lekko podniesione auto o długości 4,6 m i przypominające proporcjami crossovera stanie się hitem przynajmmniej takim jak Octavia. Producent w przypadku tego modeli liczy na sprzedaż do flot firmowych, choć ogromny bagażnik i przestronne wnętrze ma też kusić rodziny. Nowe kombi na prąd z baterii zadebiutuje w 2026 roku.

Nowa Skoda Combi o długości 4,6 m zostanie pierwszym elektrycznym samochodem kombi w gamie marki / Skoda
Nowa Skoda Combi zaoferuje design zgodny wytycznymi języka stylistycznego Modern Solid / Tomasz Sewastianowicz
Nowa Skoda Combi / Skoda / Ĺkoda Auto

Skoda Space większa niż Skoda Superb, oto 5-metrowy SUV

Wreszcie Skoda Space, czyli produkcyjna wersja prototypu Vision 7S. Nowy elektryczny SUV o długości ok. 4,9 m będzie największym autem marki. Ze spłaszczonym grillem, smukłymi światłami i minimalistycznym logo swoją bryłą stawia Skodę przynajmniej o dwie klasy wyżej. Zaimponuje proporcjami i rozmachem sylwetki - nawet Superb ma wyglądać przy nim mizernie.

Skoda / Skoda
Skoda Vision 7S / Skoda / IvoHercik.com

Platforma MEB pozwoli zbudować bardzo obszerne wnętrze, w którym zmieści się 7 osób w trzech rzędach siedzeń podatnych na niemal dowolną konfigurację. Akumulator 89 kWh ma zapewniać ponad 600 km zasięgu i można go ładować z mocą do 200 kW.

Skoda wprowadzi 6 nowych modeli / Skoda / PETR HOMOLKA
Skoda Space większa niż Superb / Tomasz Sewastianowicz
Skoda Space / Tomasz Sewastianowicz
Skoda Vision 7S / Skoda / IvoHercik.com
Skoda Vision 7S / Skoda / IvoHercik.com
Skoda Vision 7S / Tomasz Sewastianowicz
Skoda Vision 7S / Tomasz Sewastianowicz
Skoda Vision 7S / Tomasz Sewastianowicz