Wagi samochodowe, sonometr, dymomierz, przymiary i tester diagnostyczny EOBD – m.in. taki sprzęt znajdzie się na wyposażeniu każdego z 64 nowych radiowozów. W połowie 2020 roku pierwsze specjalistyczne furgony trafią do wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego. Dziś podpisano umowę na ich dostawę.

Reklama

– Służby muszą być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który pozwoli wyeliminować z ruchu niesprawne technicznie samochody, o niesprawnych układach hamulcowych, kierowniczych i pojazdy przeładowane – mówił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk – Jestem dumny z tego, że w Polsce, za przyczyną Inspekcji Transportu Drogowego, przy podniesieniu poziomu bezpieczeństwa na drogach, możemy korzystać ze wsparcia najnowocześniejszego sprzętu – podkreślił Minister Infrastruktury.

Zważą, zmierzą, sprawdzą

– Te pojazdy zwiększą efektywność działań Inspekcji Transportu Drogowego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na polskich drogach, jak również zapewnienia zasad uczciwej konkurencji w przewozach drogowych – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Reklama

Radiowozy zostały zakupione w ramach realizacji projektu "Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego" i będą wykorzystywane przede wszystkim do kontroli pojazdów ciężarowych i autobusów. Koszt zakupu furgonów to ponad 28 mln zł.

Media

Testery, radiowozy, mobilne jednostki diagnostyczne

Zakup furgonów to kolejny etap realizacji wielomilionowego projektu współfinansowanego ze środków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inspektorzy w całej Polsce wykorzystują już w codziennej pracy 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografów.

Trwa również procedura zakupu 16 mobilnych jednostek diagnostycznych, z wykorzystaniem których prowadzone będą kompleksowe kontrole stanu technicznego pojazdów.

– Obecnie wykorzystujemy trzy, a będzie ich dodatkowo 16. Przenośne stacje diagnostyczne eliminują z ruchu samochody w złym stanie technicznym. Dotychczasowe wyniki kontroli pokazują, że ich skuteczność sięga nawet 40 proc. – podkreślił skuteczność urządzeń Szef ITD, Alvin Gajadhur.

Zakupiony w ramach projektu sprzęt i urządzenia zostaną przekazane w nieodpłatne użytkowanie wojewódzkim inspektoratom transportu drogowego. Dzięki realizacji projektu Inspekcja Transportu Drogowego zostanie wyposażona w nowoczesny, zaawansowany technicznie oraz technologicznie sprzęt, pojazdy oraz pakiet specjalistycznych szkoleń pozwalających zwiększyć efektywność kontroli drogowych. Koszt realizacji projektu to 62 mln zł, z czego 85 proc. jest finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Media