– Z linii produkcyjnej zakładu w Poznaniu zjechał 3-milionowy samochód w historii spółki. Jubileuszowy model to Volkswagen Caddy Kombi Comfortline z silnikiem 2.0 TDI/140 KM w kolorze niebieskim Acapulco, w wersji Edition 35 z czarnym dachem. Samochód z numerem 3 000 000 pozostanie w wewnętrznej flocie Volkswagen Poznań – poinformowała Patrycja Kasprzyk, rzeczniczk prasowy VW Poznań.

Reklama
Volkswagen

Budowa jubileuszowego samochodu trwała 2,5 dnia. W tym czasie w hali spawalni powstała karoseria samochodu, która dalej została zabezpieczona i pomalowana w lakierni i zabudowana w hali montażowej.

– Wśród dotychczas wyprodukowanych 3 milionów samochodów począwszy od 1993 roku jest 16 modeli należących do różnych marek koncernu Volkswagen. W Poznaniu produkowano m.in. modele Skoda Felicia, Fabia, Octavia, Volkswagen Passat, Bora i Polo. Po 2003 roku zakład w Poznaniu przeobraził się w samodzielną fabrykę samochodów produkującą modele VW Caddy oraz VW Transporter – wyliczyła Kasprzyk i zaznaczyła, że poznańska fabryka jest jedynym miejscem na świecie, w którym od podstaw powstaje model Caddy i Transporter T6 z otwartą kabiną na ramie

Reklama
Volkswagen

Dietmar Mnich, dyrektor zakładu w Poznaniu stwierdził, że 3-milionowy samochód wyprodukowany w Poznaniu to wielki powód do dumy dla całej 11 tys. załogi Volkswagen Poznań, a szczególnie dla pracowników z zakładów w Antoninku i Swarzędzu, w których powstaje model Caddy.

Nowy model auta do produkcji w Polsce

– Zakład w Poznaniu przygotowuje się na nowe generacje pojazdów. W styczniu uruchomiliśmy halę logistyczną i pierwsze roboty zostały już zainstalowane w nowej spawalni – poinformował Mnich.

Dzięki modernizacji w zakładzie powstanie łącznie około 60 tys. m kw. nowych powierzchni produkcyjnych i magazynowych. Pierwsze dostawy części trafią do nowej hali logistycznej w marcu 2019 roku. Każdego dnia przyjeżdżać będzie do niej 140 samochodów ciężarowych, czyli prawie 6 aut na godzinę. A w 2020 roku zakład musi być gotowy na produkcję nowego auta - volkswagena caddy 5, także w wersji z alternatywnym napędem.

Volkswagen

Wiosną 2018 roku Dietmar Mnich, dyrektor poznańskiego zakładu VW stwierdził, że fabryka będzie produkować 750 aut dziennie. Plany dotyczą inwestycji o wartości prawie 500 mln euro (ponad 2,1 mld zł - przyp. red.), z tego 420 mln euro zostanie zainwestowane w infrastrukturę produkcyjną i urządzenia produkcyjne. Rozszerzenie hali spawalni odbywać się będzie na powierzchni ok. 15 tys. m kw. Powierzchnia hali logistycznej obejmie 45 tys. m kw. – wyjaśnił Mnich.

Nowy caddy także elektryczny?

W dobie elektryfikacji samochodów koncernu VW można spodziewać, że także i caddy 5, który z rok będzie produkowany w Polsce również zostanie wyposażony w napęd elektryczny. Nie jest wykluczone, że zastosowane w nim rozwiązanie pozwoli przejechać ok. 600 km na jednym ładowaniu - taki zasięg przewidziano dla osobowych elektryków rodziny I.D., których produkcja ruszy także w 2020 roku.

Volkswagen Poznań największy producent aut w Polsce

Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce. Rok 2018 był rekordowym w historii spółki. Taśmy produkcyjne opuściło 266 819 samochodów, tym VW Caddy 161 035 szt. (Poznań, Swarzędz), VW T6: 29 880 (Poznań, Swarzędz), VW Crafter 66 889 szt. (Września), MAN TGE 9015 szt. (Września). Spółka zatrudnia w Wielkopolsce ponad 11 tys. osób w czterech zakładach.

Volkswagen / Błażej Pszczółkowski
Volkswagen / VWP