Projekt został zainaugurowany w Nowym Jorku i obejmuje łącznie 9 miast. Jest efektem współpracy koncernu BMW z Fundacją Salomona Guggenheima. W ciągu sześciu lat zorganizowane zostaną trzy cykle tematyczne, do których powstaną kolejne mobilne pawilony.

Temat pierwszego cyklu BMW Guggenheim zainaugurowanego w Nowym Jorku to "Confronting Comfort" (ang.: konfrontując komfort). Chodzi o zbadanie, jak miejskie środowisko może lepiej spełniać potrzeby mieszkańców, jak odnaleźć równowagę między komfortem jednostki a zbiorowości oraz jak realizować pilną potrzebę odpowiedzialności środowiskowej i społecznej.

Mobilny pawilon pierwszego cyklu BMW Guggenheim Lab został zaprojektowany przez tokijskie studio projektowe Atelier Bow-Wow, jako lekki i kompaktowy "podróżny przybornik". Budynek o powierzchni 204 m kw. może stanąć w gęstej zabudowie miejskiej i być transportowany z jednego miasta do kolejnego. Jest też pierwszym budynkiem, którego konstrukcja została wykonana z włókna węglowego. Filmy wideo i zdjęcia przedstawiające budynek oraz proces jego powstawania można obejrzeć na stronach: youtube.com/bmwguggenheimlab i flickr.com/bmwguggenheimlab .

Po Nowym Jorku, wiosną 2012 roku BMW Guggenheim Lab przeniesie się do Berlina, gdzie będzie prezentowane we współpracy z Miejskim Laboratorium ANCB w kompleksie Pfefferberg, dawnym centrum przemysłowym.

Pierwszy cykl zostanie zakończony zimą 2012/2013 wizytą w Bombaju, gdzie prezentacja będzie zorganizowana we współpracy z Muzeum im. dr Bhau Daji Lad.

Fundacja im. Solomona R. Guggenheima została założona w 1937 roku. Jej celem jest promowanie rozumienia i doceniania sztuki, zwłaszcza sztuki nowoczesnej i współczesnej, poprzez organizację wystaw, programów edukacyjnych, inicjatyw badawczych i wydawanie publikacji. Fundacja jest właścicielem i zarządcą Muzeum Guggenheima na Piątej Alei w Nowym Jorku oraz kolekcji Peggy Guggenheim w pałacu w Wenecji. Odpowiada również za program i zarządzanie Muzeum Guggenheima w Bilbao.