Inżynierowie Fiata ciężko pracują nad tanim miejskim autem - informuje brytyjski magazyn Autocar powołując się na swoje źródła związane z projektem włoskiego producenta. 

Wiadomo, że nowy samochód będzie w wymiarach zbliżony do toyoty iQ (długość japońskiego auta - 2985 mm). Malutki fiacik powstaje by zastąpić najmniejszego i jeszcze do niedawna produkowanego w fabryce w Tychach fiata seicento. Niewykluczone, że odziedziczy po nim chwytliwą nazwę…

Przypominamy, że w maju 2010 roku zakończyła się w tyskich zakładach produkcja modelu Fiat 600. Do 2005 r. model nosił nazwę seicento. Wytwarzany był od jesieni 1997 r. Do końca kwietnia 2010 roku z taśm tyskiej fabryki zjechało aż 1,3 mln egzemplarzy.

Według instytutu Samar ten model był najchętniej kupowanym autem w Polsce od 1999 r do 2001 r. Potem przez kolejne lata jego miejsce na czele rankingu zajął inny produkt z Tych - fiat panda.

Informatorzy ujawniają także, że w związku z pracami nad nowym maluchem koncern wstrzymał się z realizacją innego projektu - małego samochodu o nazwie Topolino. 

Brytyjczycy twierdzą, że Seicento drugiej generacji będzie kosztował mniej niż obecny fiat panda, za którego najtańszą wersję dziś trzeba zapłacić ok. 27 990 zł (bez promocji).

Można się spodziewać, że Fiat do napędu swego nowego taniego auta wykorzysta dwucylindrowy benzynowy silnik twinair o pojemności 0,9 litra, którego produkcją zajmuje się zakład Fiat Powertrain Technologies w Bielsku-Białej.

Zgodnie z założeniami planu pięcioletniego dyrektora generalnego Fiata Sergio Marchionne, włoski koncern wprowadzi nowe małe miejskie auto w 2013 roku.