Whisky może nam zapewnić nie tylko udany wieczór, ale także nowe źródło energii. Nowo powstała firma z Edynburga opracowała proces produkcji biopaliwa z substancji otrzymywanych przy produkcji whisky.

Reklama

Edinburgh Napier University's Celtic Renewables Ltd skupi się początkowo na wartym 4 miliardy funtów szkockim rynku whisky. Na jego bazie zamierza produkować alkohol butylowy, czyli biobutanol, który wymieniany jest na liście "najatrakcyjniejszych" biopaliw.

Firma twierdzi, że biobutanol może być użyty jako bezpośredni zamiennik paliw kopalnych jak ropa naftowa czy gaz ziemny, a zastosowany proces ma "duży globalny potencjał rynkowy" i może być wykorzystany do dowolnych organicznych odpadów produkcyjnych.

Celtic Renewables współpracuje aktualnie ze Scottish Enterprise, czyli rządową organizacją, która wspiera rozwój firm w Szkocji, aby wyprodukować biopaliwo z prefabrykatów na skalę przemysłową. Proces zakłada fermentację dwóch odpadów produkcyjnych powstających w wyniku produkcji whisky - płynu z kadzi, czyli resztki substancji pozostałych w urządzeniu destylacyjnym oraz zużytego zboża.

Shutterstock

Każdego roku powstaje 1 600 milionów litrów odpadów podestylacyjnych i 500 tys. ton odpadów ze zboża.

Badania pokazują, że biobutanol dostarcza w procesie spalania 25 proc. więcej energii niż tradycyjny bioetanol. A w przeciwieństwie do etanolu, butanol może być użyty w niemodyfikowanych benzynowych silnikach, a także dodawany do diesla lub biodiesla.

Prof. Martin Tangney, założyciel Celtic Renewables i dyrektor Centrum Badań Biopaliw Uniwersytetu Napier powiedział: "Przemył produkcyjny szkockiej whisky jest stabilnym źródłem, na którym można oprzeć produkcję biobutanolu. Zamienione w biopaliwo odpady produkcyjne mogą zastąpić klasyczne paliwo, zmniejszyć zużycie ropy i emisję dwutlenku węgla oraz zapewnić stały dopływ energii do regionów, w których produkuje się whisky".

Prace nad uzyskaniem biopaliwa z whisky trwały dwa lata i zostały już opatentowane. W ramach badań naukowcy wykorzystywali próbki whisky destylowane przez gorzelnię Glenkinchie Diageo w Tranent, East Lothian.