Protest rolników 11 marca. Autostrada A2 zablokowana. Gdzie i o której godzinie?

Protesty rolników nabierają rozpędu. Sytuacji nie załagodziło nawet ostatnie spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Stąd już niebawem rolnicze strajki wejdą w nową fazę. Ale po kolei…

11 marca w poniedziałek traktory zablokują m.in. zjazdy z autostrady A2 oraz główne trasy dojazdowe do Poznania. Kierowcy powinni spodziewać się utrudnień od godziny 7:45 aż do 18:00.

Reklama

Autostrada A2 - w tych miejscach nie będzie możliwości zjazdu

– Nie będzie możliwości zjazdu z autostrady A2 na węzłach Poznań Komorniki, Poznań Zachód oraz Buk. Kierowcy powinni liczyć się także z utrudnieniami w okolicy węzła Nowy Tomyśl ze względu na planowaną blokadę ronda na skrzyżowaniu DK92 i DW305 – poinformowała Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska.

Dodatkowo spółka zdecydowała o wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu w przypadku wystąpienia utrudnień. Zamknięte zostaną pasy wyłączeń z obu kierunków na węzłach:

 • Poznań Komorniki, (159 km A2), utrudnienia w godzinach 7:45 do 18:00
 • Poznań Zachód (154 km A2), utrudnienia w godzinach 7:45 do 18:00
 • Buk (140 km A2) – utrudnienia w godzinach 9:30 do 16:00
Reklama

Oznacza to brak możliwości zjazdu z autostrady A2 w czasie trwania protestów w tych miejscach. Zjazd na węźle Nowy Tomyśl będzie otwarty dla obu kierunków, jednak ruch w tym miejscu może być utrudniony ze względu na planowaną blokadę ronda na skrzyżowaniu DK92 i DW305. Policja ma zamiar kierować ruch na wlocie łącznicy w DW305 w lewo, w kierunku Nowego Tomyśla.

Protest rolników i lista lokalizacji. Policja ostrzega: Oto największe utrudnienia dla kierowców

Zdaniem policji zatory w ruchu mogą wystąpić również przed i po wskazanych godzinach zgromadzenia. Największe utrudnienia kierowcy spotkają na węźle S11 w Tarnowie Podgórnym oraz na węźle Komorniki. Obie lokalizacje będą zamknięte dla ruchu.

Zjazd z autostrady A2 na węźle Poznań-Zachód na drogi S11 i S5 będzie niemożliwy. Drogi S11 i S5 na odcinku od węzła Napachanie do węzła Wronczyn będą nieprzejezdne. – Policjanci już na tych wysokościach będą kierowali na objazdy zapowiedział sierż. sztab. Łukasz Paterski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Poważane utrudnienia w ruchu mogą wystąpić także w następujących lokalizacjach:

 • Jankowice, skrzyżowanie ul. Poznańskiej/Przemysłowej,
 • Tarnowo Podgórne, ul. Al. Solidarności od ronda im. Lecha Wałęsy przez rondo im. Jacka Kuronia do ronda Tadeusza Mazowieckiego, dodatkowo odcinek drogi DK92 od ronda im. Lecha Wałęsy do zjazdu z DK92 na wysokości ul. Św. Mikołaja / Św. Antoniego,
 • Komorniki, rondo Orła Białego wraz z dojazdami do ul. Malinowskiego, ks. Piotra Wawrzyniaka, ul. Kolumba,
 • Odcinek S5 na wysokości węzła Konarzewo,
 • Rondo w Stęszewie, skrzyżowanie dróg nr 306 i 311 (ulica Dąbrowskiego, Wrocławska, Błonie, Bukowska),
 • Kostrzyn Wlkp., na odcinku DK92 oraz ul. Żniwna, Graniczna, Okrężna,
 • Odcinek S11 na wysokości węzła Dąbrówka.

Oto utrudnienia na drogach dojazdowych do Poznania

Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji podmiejskiej od godziny 9:00 do 18:00. Problemy mogą wystąpić zwłaszcza na drogach dojazdowych do Poznania z kierunków: Komorniki, Tarnowo Podgórne, Zakrzewo, Chludowo i Kostrzyn.

Utrudnienia wystąpią m.in. na drogach dojazdowych do Poznania.

Na wjeździe od południa Poznania:

 • na ul. Głogowskiej - w okolicy węzła z autostradą A2 oraz na wysokości ulic: Marii Lange i Opłotki.
 • w Komornikach na ul. Poznańskiej do skrzyżowania z ul. Jeziorną oraz na samej ul. Jeziornej, a także na rondzie Orła Białego wraz z dojazdami od ul. Malinowskiego, ks. Piotra Wawrzyniaka, ul. Kolumba.

Na zachodzie Poznania:

 • w Jankowicach: na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Przemysłowej
 • w Tarnowie Podgórnym: al. Solidarności od ronda im. Lecha Wałęsy przez rondo im. Jacka Kuronia do ronda Tadeusza Mazowieckiego, dodatkowo także odcinek drogi DK 92 od ronda Wałęsy do zjazdu z DK 92 na wysokości ul. św. Mikołaja/św. Antoniego,
 • w Swadzimiu: odcinek S11 na wysokości węzła Swadzim.

Na południu Poznania:

 • odcinek S5: na wysokości węzła Konarzewo,
 • Stęszew: skrzyżowanie dróg nr 306 i 311 (ulica Dąbrowskiego, Wrocławska, Błonie, Bukowska), na prawym pasie ruchu wyjazdowym z ronda ul. Dąbrowskiego do ul. Kwiatowej, na prawym pasie wyjazdowym z ronda ul. Bukowską do cmentarza, na prawym pasie wyjazdowym ul. Błonie do ul. Kościańskiej, w ciągu ul. Wrocławskiej od ul. Grodziskiej, na prawym pasie ruchu dojazdowym do ronda,
 • droga S11: na wysokości węzła Dąbrówka.

Na wschodzie Poznania:

Kostrzyn Wielkopolski: na odcinku w Kostrzynie Wielkopolskim oraz na ul. Żniwnej, Granicznej, Okrężnej.

Ogólnopolski strajk generalny. Jest data akcji protestacyjnej rolników, drogi będą zablokowane

Protest rolników, który 11 marca spowoduje utrudnienia na autostradzie A2 i drogach dojazdowych do Poznania, można traktować jako trening dla podtrzymania formy przed wielką akcją. Nowy ogólnopolski strajk generalny zaplanowano na 20 marca 2024 roku.

– Będą blokowane miasta wojewódzkie, miasta powiatowe i drogi – zapowiedział Tomasz Obszański przewodniczący NSZZ RI "Solidarność".

Nowy ogólnopolski strajk generalny rolników zaplanowano na 20 marca 2024 roku / Media