Protest rolników w Warszawie 10 maja. Gdzie i o której godzinie zablokują ulice? TRASA

Protest rolników w Warszawie odbędzie się 10 maja 2024 roku. Demonstrację, która przejdzie ulicami stolicy organizują wspólnie związkowcy z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" oraz NSZZ "Solidarność".

Protest rolników w Warszawie rozpocznie się o godzinie 12:00 na placu Zamkowym. Trasa pozostaje jeszcze tajemnicą organizatorów. Jednak wzorem poprzednich manifestacji można zakładać, że zakończy się w alejach Ujazdowskich 1/3 przed kancelarią premiera i pod Sejmem przy ul. Wiejskiej 4/6/8.

Reklama

Protest w Warszawie dzieli rolników. Udział PiS nie wszystkim się podoba?

– Polacy muszą zdawać sobie sprawę, że następstwa wprowadzenia w życie Zielonego Ładu są śmiertelnie niebezpieczne – stwierdził Piotr Duda, szef NSZZ Solidarność. Do tego w specjalnym oświadczeniu zaznaczył, że: Demonstracja nie ma charakteru politycznego. To apolityczny protest Polaków, którzy czują się zaniepokojeni i pokrzywdzeni szkodliwą polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Protest rolników organizowany przez Solidarność w Warszawie poprał szef PiS Jarosław Kaczyński, który namawiał także do udziału w manifestacji. –Ten marsz w Warszawie zainicjowała "Solidarność", myśmy mieli inną datę. Ale dzisiaj jest taki czas, że nie ma co się dzielić, trzeba być razem – powiedział prezes PiS w Stalowej Woli

Reklama

Jednak część środowisk rolniczych – w tym OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych – sceptycznie podchodzi do mieszania pomocy ludziom z uprawianiem polityki.

Ostatni protest rolników zakończył się wojną z policją

Ostatni protest rolników w Warszawie odbył się 6 marca. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Solidarności i leśnicy. Doszło do starć manifestantów z policją. W policjantów rzucano kostką brukową – 13 mundurowych zostało rannych. Służby odpowiedziały gazem łzawiącym.

Policja zatrzymała 26 osób, blisko połowa była w stanie nietrzeźwości. Sporządzono 12 wniosków o ukaranie do sądu, nałożono 33 mandaty i zastosowano pouczenie wobec 50 osób. Wylegitymowano 1065 osób.