Ronda przyczyniają się do wzrostu przepustowości ruchu, podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo jazdy - donosi Amerykański Instytut Bezpieczeństwa Drogowego (Insurance Institute for Highway Safety). Mówiąc wprost jazda w kółko jest bezpieczniejsza niż podróżownienie przez zwykłe skrzyżowania

Reklama

"Na rondach, w przeciwieństwie do standardowych skrzyżowań, samochody poruszają się w tym samym kierunku, więc nie istnieje ryzyko najgroźniejszego uderzenia czołowowego. Istotny jest także fakt, że ronda wymuszają zmniejszenie prędkości, dając kierowcy więcej czasu na ewentualną rekację w obliczu zagrożenia" - mówi Zbiniew Weseli, szef Szkoły Jazdy Renault.

>>>Polacy głupio drą opony i marnują paliwo

Jak jeździć w kółko? Mimo, że zapisy ustawy "Prawo o ruchu drogowym" jasno nie precyzują zasad poruszania się po rondzie, pamiętaj o tym, że właściwy dobór pasa ruchu plus prawidłowe używanie kierunkowskazów to podstawa bezpieczeństwa.

Jeżeli zamierzasz skręcać na rondzie w prawo, powinieneś zająć pas maksymalnie zbliżony do prawej krawędzi i zasygnalizować to kierunkowskazem. W przypadku konieczności zmiany pasa już na rondzie pamiętaj, aby ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się po tym pasie. Chcąc jechać prosto przez rondo, zazwyczaj powinno się odpowiednio wcześniej włączać kierunkowskaz w celu sygnalizowania opuszczenia ronda.

>>>Jadąc jak wariat, jesteś szybszy o minutę

Kwestia prawidłowego używania kierunkowskazów jest bardzo istotna w przypadku małych rond z jednym pasem ruchu. Wcześniejsze sygnalizowanie chęci opuszczenia ronda ułatwia włączenie się do ruchu innym samochodom czekającym na wjazd i dzięki temu zwiększa płynność oraz bezpieczeństwo jazdy.

Uwaga na motocykle i ciężarówki! Pamiętaj, że duże samochody potrzebują więcej przestrzeni do skrętu, dlatego zdarza się, że na rondzie zajmują więcej niż jeden pas…

"Jeżeli jest to możliwe, jadąc na rondzie obok ciężarówki, należy zwolnić i pozostawić pojazdowi jak najwięcej miejsca na wykonanie manewru" - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

>>>Uwaga! Zmęczony jeździ jak pijany

Na motocykle należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ ze względu na mniejsze rozmiary mogą się one pojawić na rondzie nagle i "niezauważone" przez innych kierowców.

A ty umiesz jeździć w kółko?