Wszystkie samochody, bez względu na rocznik czy markę, mają jedną podstawową wadę - spalają coraz droższe paliwo. Jednak dziennik.pl ma kilka sprawdzonych sposobów na to, by zaoszczędzić trochę grosza przy tankowaniu naszych ukochanych aut.

Reklama

Oto dekalog oszczędnego kierowcy:
1. Nie duś gazu bez sensu i nie trzymaj silnika na wysokich obrotach. Najlepiej zmieniać biegi przy 2500 obr./min.

2. Im mniej gwałtownego przyspieszania, hamowania i zmiany biegów, tym wolniej osusza się zbiornik paliwa. Patrz, co dzieje się na drodze daleko przed sobą i przewiduj rozwój sytuacji.

3. Nie rozgrzewaj silnika na postoju, zwłaszcza zimą. To nic nie daje. Ruszaj zaraz po odpaleniu, obciążony motor szybciej się rozgrzeje.

4. Pędząc autostradą, nie otwieraj szyb! Otwarte okna powodują duże zawirowania powietrza i opory, które zwiększają spalanie.

5. Kiedy czekasz na kogoś dłużej niż minutę, zgaś silnik.

6. Pozbądź się z samochodu zbędnych klamotów. Przejechanie stu kilometrów nawet z pustym bagażnikiem dachowym pochłania nawet dwa litry paliwa więcej niż bez.

7. Napompuj gumy! Jazda "na kapciu" sprawia, że samochód potrzebuje więcej paliwa, więc trzeba pilnować właściwego ciśnienia w oponach.

8. Wymień na nowe: świece, olej i filtr powietrza, najlepiej jednocześnie. Silnik będzie sprawniejszy, jeśli o niego tak zadbasz, i tym samym oszczędniej popracuje.

9. Raz do roku koniecznie sprawdź hamulce i zbieżność kół. Rozklekotane podwozie powoduje większe opory toczenia.

10. Podaruj sobie radio i klimę! Jeśli nie jesteś fanem muzyki, możesz zaoszczędzić 0,2 litra po przejechaniu stu kilometrów, rezygnacja z klimatyzacji pozwoli zachować w baku nawet 0,7 litra na 100 km.