Centrum dowodzenia systemem jest 7-calowy ekran dotykowy umieszczony na środku deski rozdzielczej. Monitor działa także wtedy, gdy kierowca ma założone rękawiczki - to dzięki wykrywaniu ciepła dłoni.

Reklama

Funkcje systemu są także dostępne głosowo lub przy użyciu tradycyjnych przycisków. Prawdziwe możliwości systemu poznamy jednak dopiero wtedy, gdy samochód jest połączony z internetem. Można tego dokonać przy użyciu wpinanego do gniazda USB modemu 3G/4G lub parując z systemem telefon komórkowy.

Muzyka bez dotykania radia

System Sensus Connected Touch daje swobodny dostęp do serwisu Spotify oferującego streaming muzyki. Wystarczy wypowiedzieć nazwę utworu, by go posłuchać. Nowy system Volvo umożliwia także słuchanie internetowych stacji radiowych. Czego to nie wymyślą dla bezpieczeństwa?

Bez grubej jak encyklopedia instrukcji

Sensus Connected Touch bazuje na Androidzie, dzięki czemu można go łatwo aktualizować oraz instalować określone aplikacje bezpośrednio w systemie samochodu. Kolejną jego zaletą jest to, że Android jest najpopularniejszym systemem w smartfonach, stąd większość kierowców intuicyjnie będzie w stanie go obsługiwać.

Sensus Connected Touch współpracuje z Google Play oraz z aplikacjami takimi jak Google maps, TuneIn, czy nawigacja iGo. Ekran dotykowy może służyć do przeglądania internetu, korzystania z mediów społecznościowych, a nawet do grania w gry znane ze smartfonów.

Żeby nie było - ze względów bezpieczeństwa, część aplikacji angażujących uwagę kierowcy, nie jest dostępna w trakcie jazdy. Sieć może być udostępniana pasażerom samochodu, wówczas volvo zamieni się w hot spot.

Co jeszcze oferuje system sensus connected touch? Na liście mamy m.in. przeglądanie pełnych wersji stron internetowych (Java, HTML 5, animacje, filmy). Streaming muzyki z serwisów takich jak Spotify, czy Deezer. Słuchanie internetowych stacji radiowych (TuneIn i Live Radio). Sprawdzanie informacji w Wikipedii na temat miast, czy zabytków, które znajdują się na zapisanej w nawigacji trasie. System może także czytać te informacje. Sprawdzanie on-line map Google. Znajdowanie ostrzeżeń dotyczących korków i utrudnień drogowych. Informacje o wolnych miejscach parkingowych. Wyświetlanie prognozy pogody. Wyświetlanie aplikacji telefonu na ekranie samochodu i wygodnie ich obsługiwane (dzięki Parrot Smart Link App). Dostęp do Google Play. Lokalizator najbliższego autoryzowanego serwisu Volvo.

Od kiedy w salonach?

System Sensus Connetced Touch będzie można zamawiać od czerwca 2013 roku do nowych modeli: S60, V60, XC60, V70, XC70 i S80, a także do V40 i V40 Cross Country. Także właściciele samochodów Volvo z roku modelowego 2011 i 2012 będą mogli zamówić ten system, pod warunkiem, że ich samochody są wyposażone w siedmiocalowy wyświetlacz.