Na czarną listę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiło pięciu producentów samochodów i motocykli...

Reklama

Honda powiadomiła UOKiK, o tym że niektóre sztuki modelu jazz (z roku modelowego 2002-2008) wyprodukowane w Japonii mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia…

Przedsiębiorca ogłosił serwisową akcję przywoławczą, której celem jest naprawa wiązki świateł mijania, w których może dojść do przegrzania się złączki przełącznika świateł. Usterka ta może doprowadzić do nagłego zgaśnięcia świateł mijania, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do wypadku - czytamy w komunikacie.

Na rynku polskim kampanią naprawczą z tego powodu objętych jest 6843 sztuk hondy jazz.

>>>Zobacz listę numerów VIN

Honda informuje, że jej autoryzowani dilerzy otrzymali szczegółowe instrukcje postępowania oraz numery nadwozi pojazdów objętych akcją. Właściciele tych pojazdów zostaną poinformowani i zaproszeni do wizyt w serwisach. Koszty naprawy zostaną w całości pokryte przez producenta samochodu.

Na lisie UOKiK są też samochody Land Rover Defender. Chodzi o samochody wyprodukowane w Wielkiej Brytanii pomiędzy 28 listopada 2006 r. a 4 listopada 2010 r., o numerach nadwozia (VIN) z zakresu LD 730411 - LD 823248 oraz LD 066843 – LD 071690. Producent przyznaje, że w tych terenówkach możliwe jest obniżenie skuteczności hamulca pomocniczego (ręcznego). Problem ten spowodowany jest wyciekiem oleju z tylnej części skrzyni rozdzielczej i zaolejeniem szczęk hamulcowych hamulca pomocniczego.

W Polsce akcją objętych jest łącznie 511 samochodów Land Rover Defender. Akcja jest rozszerzeniem kampanii naprawczej ogłoszonej w 2009 r. (chodzi o 106 samochodów wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii pomiędzy 7 czerwca 2007 r. a 13 lutego 2008 r., o numerach nadwozia (VIN): LD 740135-LD 757662, LD739991, LD066843-LD068528).

Naprawa w autoryzowanej stacji będzie polegała na bezpłatnej wymianie uszczelniacza a w uzasadnionych przypadkach również - szczęk hamulca pomocniczego (ręcznego). Właściciele pojazdów zostaną powiadomieni listownie. Samochody, które były objęte kampanią naprawczą w 2009 r. zostaną ponownie zaproszone do serwisów ze względu na nową metodę naprawy opisanej usterki.Następnym autem do poprawki jest chrysler grand voyager - w niektórych sztukach z 2008 roku przewód odprowadzający skropliny z układu klimatyzacji wraz z pierścieniem osadczym może być nieszczelny i powodować przeciekanie wody do wnętrza nadwozia lub na moduł sterowania poduszek powietrznych. W konsekwencji może to doprowadzić do świecenia lampki kontrolnej poduszek powietrznych lub do potencjalnego zagrożenia przypadkowym napełnieniem poduszek powietrznych.

Na rynku polskim kampanią naprawczą z tego powodu objętych jest 282 sztuk grand voyagera wyprodukowanych w USA.

>>>Zobacz listę numerów VIN

Jeśli ktoś ma samochód z listy wówczas powinien zgłosić się do autoryzowanej stacji serwisowej na bezpłatną kontrolę i wymianę wadliwych przewodów odwadniających układ klimatyzacji wraz z uszczelką.

UOKiK dostał tez zawiadomienie o tym, że niektóre sztuki opla movano (rok modelowy 2010) mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

Reklama

Polski dystrybutor marki Opel poinformował, że w wybranych movano wyprodukowanych we Francji końcówka lewej, tylnej osi może odłączyć się od uchwytu przegubu. W konsekwencji może dojść do utraty ciągłości połączenia pomiędzy czopem piasty a piastą mocowania koła osi tylnej - wleczonej. Naprawie podlegają tylko samochody z napędem na koła przednie (FWD) wymienione na liście VIN.

Na rynku polskim kampanią wyborczą z tego powodu objętych jest 33 samochody.

>>>Zobacz listę numerów VIN

Ludzie z GM zawiadomili już autoryzowane serwisy Opla prowadzące sprzedaż na terenie Polski o prowadzonej kampanii naprawczej. Właśnie serwisy mają powiadomić właścicieli pojazdów objętych kampanią i zaprosić do wizyty w autoryzowanym serwisie w celu bezpłatnego usunięcia usterki.

Na koniec informacja dla motocyklistów, otóż Suzuki Motor Poland sp. z o.o. powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w pewnej partii modeli LT-A450K8/K9/LO LT-A750K8/K9/LO/L1 motocykli marki Suzuki zamontowano wadliwie zbiorniki paliwa. Krawędź króćca otworu przeznaczonego do montażu pompy paliwa może mieć nieprawidłową szerokość, co jest równoznaczne z niewystarczającą powierzchnią uszczelniającą. W efekcie może dojść do wycieku paliwa.

Na rynku polskim kampanią naprawczą z tego powodu objęto 126 pojazdów: LT-A750X – 125 sztuk, LT-A450X -1 sztuka.

>>>Zobacz listę numerów VIN

Suzuki Motor Poland Sp. z o.o. powiadomił już listownie wszystkich właścicieli pojazdów objętych akcją o konieczności skontaktowania się z autoryzowaną stacją obsługi, a także o obowiązku wykonania kontroli lub dokonania ewentualnej wymiany wadliwych części pojazdu na koszt przedsiębiorcy.