Kiedy potrzebny jest serwis klimatyzacji?

Reklama

Jeszcze nie tak dawno temu klimatyzacja zarezerwowana była jedynie dla samochodów z najwyższej półki, jednak obecnie staje się już standardem. Większość samochodów poruszających się po naszych drogach może zaoferować swoim pasażerom przyjemny chłód nawet w najbardziej upalne dni. Jeśli należymy do grona tych szczęśliwców nie powinniśmy jednak zapominać o regularnym serwisowaniu klimatyzacji, ponieważ ta, jeśli będzie zaniedbana może nam przynieść więcej problemów niż korzyści.

Maciej Gieniul, przedstawiciel serwisu internetowego Motointegrator.pl wyjaśnia jakie mogą być pierwsze objawy niedomagającej klimatyzacji:

"Najbardziej oczywistą usterką skłaniającą do wizyty w warsztacie może być spadek wydajności chłodzenia. Jeśli klimatyzacja w naszym aucie działa mało skuteczne, może to świadczyć o ubytku czynnika chłodzącego. Natomiast jeśli z nawiewu wydobywa się nieprzyjemny zapach, może to być spowodowane zagrzybieniem układu."

W obu przypadkach w trosce o kondycję samochodu, nasze własne zdrowie oraz komfort podczas jazdy, niezbędna będzie wizyta w wyspecjalizowanym warsztacie, który sprawdzi szczelność układu, uzupełni czynnik chłodzący i wykona odgrzybianie jeśli jest taka potrzeba.

Filtr kabinowy – najlepiej wymienić na początku wiosny

Bardzo ważnym elementem klimatyzacji, który ma wpływ zarówno na skuteczność działania całego układu, jak i nasze zdrowie jest filtr kabinowy. Jego zadaniem jest zatrzymywanie szkodliwych substancji z powietrza zasysanego do kabiny pojazdu. Dzięki takiemu filtrowi do wnętrza auta nie trafiają spaliny z innych pojazdów, drobne cząsteczki pyłu i sadze, ale także pyłki roślin i bakterie, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Filtr kabinowy zaleca się wymieniać raz do roku, lub po przejechaniu 15 tys. kilometrów. Specjaliści z firmy Bosch, która produkuje części do samochodów podkreślają jednak, że najlepszą porą na wymianę filtra kabinowego jest początek wiosny: "Po pierwsze dlatego, że filtry kabinowe są jesienią i zimą wyjątkowo narażone na wilgoć, która stanowi podłoże dla rozwoju pleśni i bakterii. Po drugie z tego względu, że wiosną sprawnie działający, a więc skuteczny filtr bardzo się przydaje w obliczu rozpoczynającego się okresu intensywnego pylenia roślin."Bardzo ważne jest, żeby pamiętać o regularnej wymianie filtra, ponieważ zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do poważniejszych usterek. Zablokowany filtr kabinowy może np. uszkodzić silnik dmuchawy układu wentylacji. Może także powodować uciążliwe parowanie szyb.

ASO czy warsztat niezależny?

"Warsztaty niezależne w Polsce cały czas podnoszą poziom oferowanych usług, dlatego obecnie mogą stanowić interesującą, tańszą alternatywę dla serwisów autoryzowanych. Warsztaty należące do sieci Motointegrator, mogą być nawet bardziej konkurencyjne wobec ASO, ponieważ są w stanie zaoferować klientom atrakcyjne udogodnienia jak np. możliwość wyceny i zamówienia usługi warsztatowej za pomocą internetu" - mówi Maciej Gieniul z Motointegratora.

"Dzięki temu wszelkie formalności związane z serwisowaniem samochodu są ograniczone do minimum. Klient otrzymuje wycenę do akceptacji i później pozostaje mu tylko stawić się w warsztacie w umówionym czasie na wykonanie usługi." - dodaje przedstawiciel pierwszego w Polsce warsztatu online.

Inne